“WYJAZD EDUKACYJNY “HEJ, MAZURY JAK WY CUDNE”, ZDJĘCIA W GALERII

Wycieczki szkolne stanowią ważny element realizacji programu dydaktycznego, jak i wychowawczego naszej szkoły. Dzięki nim możemy w praktyce wykorzystać wiedzę teoretyczną przyswajaną na lekcjach w szkole oraz poznawać formy aktywnego wypoczynku. Właśnie z tego powodu, już od kilku lat Gmina Rudna finansuje wyjazdy edukacyjne dla uczniów kończących naukę w gimnazjum. W takim wyjeździe mieliśmy możliwość uczestniczyć w dniach od 07 do 10 czerwca br. Nasz projekt miał tytuł „Hej, Mazury jak wy cudne”, a jego głównym celem było odwiedzenie miejsc historycznych na 100-lecie Państwa Polskiego. Program wycieczki zakładał poznanie północno- wschodniej części Polski, bowiem okazało się, że jest to region odległy i nieznany. Tylko dwie osoby miało wcześniej możliwość jego zwiedzania. Na Mazurach podziwialiśmy bogactwo i różnorodność środowiska przyrodniczego oraz historycznego. Oprócz zwiedzania obiektów i warsztatów historycznych, podziwialiśmy piękno przyrody i atrakcje turystyczne.
Wyjechaliśmy w dniu 07 czerwca, bardzo wcześnie, aby po 10 godzinach podróży dotrzeć do Świętej Lipki, niewielkiej miejscowości położonej nad jeziorem Dejnowa w pobliżu Kętrzyna. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, z powodu licznych grup pielgrzymów miejscowość ta nazywana jest często „Częstochową Północy”. Poznaliśmy historię tego miejsca i wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego. Po czym wyruszyliśmy do Kętrzyna. Tam w ramach warsztatów historycznych „II Wojna Światowa i jej wpływ na dzisiejszą Europę”, odwiedziliśmy Wilczy Szaniec– byłą wojenną kwaterę Hitlera. Następnie udaliśmy się do Reszla, gdzie podziwialiśmy gotycki zamek biskupów warmińskich i dwa zabytkowe mosty, ratusz, fragmenty murów miejskich z więzienną basztą. I wreszcie dotarliśmy do Rynu, letniskowego miasteczka położonego malowniczo na wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Tam zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Żeglarsko-Wypoczynkowym “Wichrowe Wzgórza”. Wieczorem podziwialiśmy jezioro Ryńskie i sprzęt żeglarski, a odpoczywając na pomoście wsłuchiwaliśmy się w szepty przyrody.

Drugi dzień wycieczki ukierunkowany był na poznanie piękna przyrody, ekologię i turystykę. Statkiem Żeglugi Mazurskiej “Roś”, wspólnie z turystami z Niemiec, odbyliśmy rejs z Mikołajek do Rucianego Nidy, podczas którego poznaliśmy okoliczne atrakcje i obiekty geograficzne. Wypłynęliśmy też na Jezioro Śniardwy i przeprawialiśmy się przez śluzę. Później udaliśmy się do Krutyni i w spływie kajakowym podziwialiśmy najczystszą rzekę Europy. W drodze powrotnej do Rynu, zatrzymaliśmy się w Mikołajkach. Spacerowaliśmy po „letniej stolicy Mazur” oglądając przystań Żeglugi Morskiej, duży port i rezerwat „Jezioro Łuknajno”.

W trzecim dniu wycieczki odwiedziliśmy Giżycko i jego atrakcje turystyczne. Rozpoczęliśmy od warsztatów „I Wojna Światowa –pośród okopów i fortyfikacji w ramach których zwiedzaliśmy Twierdzę Boyen – jedno z najlepiej zachowanych XIX- wiecznych dzieł fortyfikacyjnych w Polsce. Następnie udaliśmy się na Wzgórze św. Brunona- patrona miasta, a później przesuwaliśmy most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Z punktów widokowych podziwialiśmy panoramę miasta i jezioro Niegocin. Z Giżycka udaliśmy się ponownie do Krutyni, aby znów przeżyć przygodę z przyrodą, wodą i kajakiem. Tym razem bardziej, a nawet bardzo wyczynowo pokonaliśmy 15 km szlak z Krutyni do Ukty. Do Rynu powróciliśmy słusznie zmęczeni, jednak po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na wieczorne zwiedzanie. I było warto. Podziwialiśmy piękny zamek pokrzyżacki z XVI w., który góruje nad miastem, podziemny kanał i młyn wodny a później spacerowaliśmy nabrzeżem jeziora Ryńskiego i Ołów.

10 czerwca pożegnaliśmy się z Krainą Wielkich Jezior i wyruszyliśmy w podróż do domu. Ale ten dzień poświęcony był też miejscom historycznym. Udaliśmy się na pola Grunwaldu- miejsce, które każdy Polak powinien odwiedzić choć raz. Poznaliśmy historię i przebieg bitwy, eksponaty muzealne oraz symbolikę obrazu Jana Matejki.

Kolejnym miejscem na naszej trasie był Biskupin. Tam zwiedziliśmy rezerwat archeologiczny, gdzie oglądaliśmy rekonstrukcję obozu łowców mezolitycznych, odtworzoną wieś z epoki pierwszych rolników, częściowo zrekonstruowane osiedle obronne ludności kultury łużyckiej zbudowane na podmokłym półwyspie o powierzchni około 2 ha, tzw. „Polskie Pompeje” i odtworzone osiedle wczesnopiastowskie. W osadach zrekonstruowano wnętrza domostw, widzieliśmy też pokazy życia codziennego w danym okresie odtworzone za pomocą archeologii doświadczalnej. I tak zakończyliśmy naszą edukacyjną wyprawę, wracając bezpiecznie do domu w godzinach wieczornych.

Pragniemy podziękować Gminie Rudna za umożliwienie nam tej wspaniałej przygody, zdobycia nowej wiedzy, rozwoju i doświadczenia poznawczego, przeżycia „żywej” lekcji oraz ostatniego, wspólnie spędzonego czasu w gronie przyjaciół.

Uczniowie klasy 3 Gimnazjum w Chobieni

W galerii zdjęcia z wyjazdu.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content