REKOLEKCJE Z PROFILAKTYKĄ

W hali sportowo-rekreacyjnej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni w dniu 19 marca 2018 roku.,  odbyły  się wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Dzięki uprzejmości księdza kapitana SG Jarosława Nowaka, komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu  pułkownika SG Romana Łubińskiego, oraz księdza kanonika Leszka Kowalskiego w rekolekcjach wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej.

Przewodnicy wraz z psami szkolonymi do służby w Straży Granicznej, przeprowadzili zajęcia profilaktyczne  dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w dwóch grupach. Pierwszą  grupę stanowili uczniowie klas I-V Szkoły Podstawowej, drugą grupę uczniowie klas VI, VII oraz II i III gimnazjum. Uczniowie uzyskali ogromną ilość informacji na temat pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej, celu szkoleń psów, przydatności ich w służbie granicznej. Mieli możliwość obserwować róże rasy psów,  ich predyspozycje, sposób funkcjonowania i zachowania. Przewodnicy i ich podopieczni zaprezentowali uczniom, pokaz tresury psów szkolonych do służby w obronie Państwa Polskiego. Uczniowie wzięli czynny udział w prezentacji pozycji obronnej „żółwika” przed atakiem psa, podczas której realnie mogli zmierzyć się z prawdziwym spotkaniem psa, poznać sposób zachowania zwierzęcia oraz przetestować swoją odwagę. Psy zaprezentowały również najważniejszą część ich pracy, czyli wyszukiwanie spośród wielu różnych zapachów i bodźców, te które stanowiły substancje uzależniające, czyli narkotyki. Pomimo  ogromnej ilości wrażeń, psy zaprezentowały postawę pełnego skupienia i bezbłędnie wykonywały zlecone przez przewodników zadania i komendy. Uczniowie bardzo starli się utrudnić zwierzętom wykonywane zadania , wskazując każdorazowo inną pozycję umieszczenia  substancji  uzależniającej, jednak pomimo starań uczniów, psy za każdym razem wykonywały swoje zadanie na najwyższym poziomie.  Uczniowie poznali istotne elementy tresury zwierząt:  intensywne szkolenia i ciężką pracę, ale również rolę nagrody w budowaniu zaufania i więzi przewodnika z psem. Nagroda najbardziej motywuje, gdy ma znaczenie emocjonalne. W świecie zwierząt najlepszą i najefektywniejszą nagrodą okazała się zabawa z przewodnikiem, po świetnie wykonanym zadaniu, a jednocześnie jednym  z najbardziej spektakularnych elementów pokazu, budzących ogromną radość wśród uczniów. Po zakończeniu oficjalnej prezentacji umiejętności zaproszonych gości, uczniowie mieli możliwość przywitania się z psami, pogłaskania ich, porozmawiania z funkcjonariuszami Straży Granicznej, zadania nurtujących ich pytań. Podziw wśród uczniów budziła łagodność zwierząt, ich przyjacielskie nastawienie do człowieka, przywiązanie do opiekuna i ogromne zaufanie, które widać było w każdej parze psich oczu.

Uczniowie otrzymali upominki od Straży Granicznej w postaci zakładek do książek, planów lekcji, ulotek, naklejek. Ogromną ciekawość wzbudziły paszporty pamiątkowe,  które wyrabiane były na podstawie odcisku linii papilarnych uczniów. Uczniowie starszej grupy dodatkowo uczestniczyli w prezentacji i pogadance na temat różnego rodzaju substancji psychotropowych, nielegalnych na terenie Państwa Polskiego, powodujących uzależnienia i związaną z nimi potrzebę szkolenia psich funkcjonariuszy. Imponujący pokaz psich zdolności był tym bardziej niesamowity, że wszystkie psy były w wieku poniżej dwóch lat i dopiero rozpoczęły swoje szkolenia w służbie państwa.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content