WYCIECZKA DO KOPALNI KGHM

Wycieczka uczniów klas 7 i 6b Szkoły Podstawowej w Chobieni

do KGHM Kopalni ZG Rudna

W dn. 29.10.2018 uczniowie zwiedzali kopalnię ZG Rudna. Całą wycieczkę zorganizowali: wychowawczyni kl. 7 Dorota Drak, wychowawczyni kl. 6 Krystyna Cieślik i przedstawiciel Rady Rodziców- Wojciech Rogóż. Na początku uczniowie zobaczyli łaźnie górniczą, czyli miejsce przebierania się górników w ubrania robocze. Następnie Lampownie – punkt pobierania lamp górniczych i aparatów ucieczkowych. Kolejnym punktem była wieża szybowa oraz tzw. „klatka”, gdzie górnicy zjeżdżają na dół do kopalni. Młodzież spróbowała także mleka, które piją przed i po szychcie pracownicy.

Ciekawym punktem zwiedzania była wizyta w Kopalnianej Stacji Ratowniczej. Tutaj ratownik pokazał uczniom sprzęt do ratowania ludzi, butle gazowe, aparaty ucieczkowe i system łączności.

Zobaczyli także Dyspozytornię Maszynową gdzie najbardziej podobała się telewizja przemysłowa pokazująca na żywo fedrunek na dole kopalni.

Uczestnikom wykonywano liczne zdjęcia pamiątkowe. Wysłuchali także opowieści górniczych.

Na zakończenie uczniowie zobaczyli film przedstawiający cały proces fedrunkowy, od przodków do zbiorników przyszybowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali także gadżety pamiątkowe.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content