SZKOŁA PAMIĘTA

Szkoła pamięta – już prawie 4 tys. szkół i placówek
zgłosiło swój udział w akcji!

Już prawie 4 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji MEN „Szkoła pamięta”. Uczniowie i nauczyciele z całego kraju podejmują inicjatywy, których celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i postaci historycznych. O swoich działaniach informują na stronach szkół i w mediach społecznościowych. Do udziału w akcji zapraszamy kolejne szkoły i placówki oświatowe. Na zgłoszenia czekamy do czwartku, 29 października do godz. 15:00. Finał akcji odbędzie się w piątek, 30 października.

Jak zgłosić udział w akcji „Szkoła pamięta”?

Aby wziąć udział w akcji „Szkoła pamięta”, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia czekamy do 29 października br. do godz. 15:00.

Finał akcji odbędzie się w piątek, 30 października.

Każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

Jakie działania można realizować w ramach akcji?

W akcji chodzi przede wszystkim o to, aby zachęcić uczniów do upamiętnienia ważnych rocznic i postaci historycznych oraz do zwrócenia większej uwagi na historię swojej małej ojczyzny.

Oto kilka pomysłów:

 • przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci,
 • przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,
 • zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii
 • opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej
 • przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy
 • opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych
 • odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat
 • wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.Jak informować o działaniach?Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do dzielenia się informacjami o działaniach realizowanych w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Mogą być to komunikaty i fotorelacje na stronach internetowych czy posty w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

   

  W swoich komunikatach i postach szkoły mogą wykorzystywać logotyp akcji „Szkoła pamięta”, który otrzymały w SIO po wypełnieniu ankiety zgłoszeniowej.

  Zapraszamy do udziału w akcji „Szkoła pamięta”!

  Szczegóły: https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-pamieta–zapraszamy-do-udzialu-w-kolejnej-edycji-akcji-men.

  Departament Informacji i Promocji

  Ministerstwo Edukacji Narodowej

   


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content