CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI

Uczniowie klas drugich zakończyli realizację zadań z III modułu projektu edukacyjnego Czytam z klasą lekturki spod chmurki. Tym razem do czytania wybraliśmy „ Afrykę Kazika” Ł. Wierzbickiego oraz „Dzieci pana Astronoma” W. Chotomskiej. Tradycyjnie już uzupełniliśmy swoje lekturniki rysując głównych bohaterów oraz ilustrując i opisując ich najciekawsze przygody. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o Afryce i kosmosie oglądając filmy edukacyjne, wyszukując ciekawe informacje w Internecie, które potem prezentowaliśmy na forum klasy.  Wykonaliśmy również prace plastyczne i techniczne związane z tematyką poruszaną w książkach. Piękne makiety miejsc, które zwiedził Kazik oraz niezwykły Układ Słoneczny zdobią nasze klasy.

Kolejnym zrealizowanym przez nas zadaniem było zorganizowanie Dnia Ziemi. Rozpoczęliśmy je od projekcji filmu edukacyjnego „ Dzień Ziemi”, podczas którego poznaliśmy zagrożenia na jakie narażona jest nasza planeta w wyniku działań człowieka i w jaki sposób możemy im przeciwdziałać. Stworzyliśmy także kodeks młodego ekologa oraz napisaliśmy list do Ziemi. Śpiewaliśmy piosenki, przeprowadziliśmy eksperyment „Malowania Ziemi” oraz doświadczenie z mlekiem i farbami. Wykonaliśmy opaski na głowę z obrazkami naszej planety i czytaliśmy nasze ulubione książki na świeżym powietrzu.

 Przyozdobiliśmy nasze klasy w wiosenne szaty. Nasze drzewa pokryły się zielonymi listkami i kolorowymi kwiatami.

Zorganizowaliśmy lekcje pod chmurką. W słoneczny dzień wzięliśmy koce, książki oraz sprzęt sportowy i w otoczeniu zieleni rozpoczęliśmy naszą wyjątkową lekcję. Głośno czytaliśmy przygody Kazika i odszukiwaliśmy na mapach miejsca, które opisywał podróżnik. Dyskutowaliśmy o niebezpieczeństwach na jakie był narażony oraz przedstawialiśmy swoje propozycje wyjścia cało z takich sytuacji. Przeczytaliśmy także kolejne opowiadanie z naszego podręcznika pt. „Filmowy wieczór”. Omówiliśmy jego treść i odpowiadaliśmy na pytania pod tekstem. Zajęcia zakończyliśmy zabawami ruchowymi: graliśmy w dwa ognie, bawiliśmy się berka oraz korzystaliśmy ze sprzętu sportowego znajdującego się na szkolnym placu zabaw.

Natomiast realizację ekologicznego zadnia rozpoczęliśmy od zabawy detektywistycznej „ Żółty jak…” i odnajdywania w klasie żółtych przedmiotów. Następnie prezentowaliśmy innym swoje „ znaleziska”. Wysłuchaliśmy opowiadania  „Mała chmurka w krainie słońca” i obejrzeliśmy filmy edukacyjne „Butelka może spowodować pożar w lesie” oraz „Pożar w lesie lub łące 998”. Omówiliśmy problem zaśmiecania lasu oraz sposobu zachowania się w przypadku wybuchu pożaru, a także wykonaliśmy plakaty zachęcające innych do poszanowania lasu. Rozmawialiśmy na temat filmu edukacyjnego „Odnawialne źródła energii” i stworzyliśmy kolorową notatkę. Bawiliśmy się także w zabawę „Energiczne znaczenia”.

Wszystkie te działania sprawiły, że otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające ukończenie międzynarodowego projektu edukacyjnego Czytam z klasą lekturki spod chmurki.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content