ZIELONA SZKOŁA W GEOPARKU KRAINA WYGASŁYCH WULKANÓW – DOBKÓW

W dniach 8-12 maja dwie grupy 50-osobowe ze Szkoły Podstawowej w Chobieni uczestniczyły w 3-dniowej zielonej szkole w Dobkowie. Ten atrakcyjny wyjazd dla uczniów odbył się w ramach projektu „Otwarci na integrację” dofinansowanego                     z Funduszy Europejskich  oraz dzięki wsparciu Gminy Rudna.

         Uczniowie klas IV-VI spędzili 3 bardzo aktywne dni uczestnicząc w inspirujących warsztatach prowadzonych przez prawdziwych pasjonatów oraz zwiedzając piękną Krainę Wygasłych Wulkanów. Wszyscy uczniowie wykonali ręcznie własną pamiątkę podczas warsztatów wyrabiania drewnianych wisiorków. Każdy mógł sprawdzić również swoje zdolności kulinarne pracując w zespole przy samodzielnym wykonaniu pizzy pod okiem znakomitego szefa kuchni w Kaczawskiej Chacie Chleba w Dobkowie. Miłośnicy chemii również znaleźli coś dla siebie, biorąc udział w warsztatach laboratoryjnych, wykonując własne eksperymenty pod nadzorem specjalisty, a pasjonaci geografii z radością zwiedzali Sudecką Zagrodę Edukacyjną wsłuchani w ciekawe opowiadanie przewodnika. Pasjonaci roślin i ziół mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat umiejętnego korzystania z dobrodziejstw natury oraz wykonać pamiątkowe mydełko naturalne. Ci, co lubią miód i pszczoły z entuzjazmem uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich prowadzonych przez wieloletniego, doświadczonego pszczelarza, który w inspirujący sposób przekazał swoje cenne, bogate doświadczenie i poczęstował wszystkich swoimi zbiorami. Dzięki wspaniałej pogodzie, która dopisała przez cały pobyt, uczniowie mogli również korzystać z zajęć terenowych. „Od źródełka do ujścia” – to spacer doliną rzeki Bukownica podczas którego uczestnicy badali kwasowość ziemi oraz poszukiwali złota w źródełkach. „Trzy okresy wulkanizmu” – to kolejny aktywny spacer na punkt widokowy, który zakończył nasz pobyt w Dobkowie.

Uczniowie nie tylko podziwiali piękny widok okolicy, ale również zbierali mniszka lekarskiego, o którym jak się dowiedzieli na warsztatach zielarskich ma wiele cennych, zdrowotnych właściwości.

         Większość warsztatów odbywała się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, warsztaty wyrobów z drewna miały miejsce w punkcie noclegowym i żywieniowym, czyli w przepięknej Villi Greta, której strzegły dwaj wierni stróże – owczarki Phizer                i Joy. Te mądre psiaki nocą strzegły ośrodka, a w dzień towarzyszyły nam we wszystkich spacerach i umiliły nasz pobyt w Dobkowie. 


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content