70 LECIE, RELACJA ALICJI

70 lat w życiu człowieka to niekiedy całe życie.
70 lat w życiu szkoły to młodość wielu pokoleń.

W dniach 12-13 października 2018r. odbyły się uroczystości 70-lecia szkoły połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Mieliśmy okazje prześledzić na nowo historię naszej szkoły. Początki szkoły były dość trudne. Wszystko zaczęło się z inicjatywy mieszkańców pod przewodnictwem pochodzącej z Lwowa p. Stefanii Akerman.

Ale zacznijmy od początku. Dnia 1 marca 1947 odbyło się otwarcie szkoły, a wiosną 1948r. szkoła przeniosła się do właściwego budynku. Kolejne lata rozpędziły machinę zmian. 1 kwietnia 1967r. szkole nadano imię Bohaterów Westerplatte. Z roku na rok, liczba uczniów, klasopracowni i całego personelu zwiększała się, ku uciesze miejscowej ludności. W następnych latach szkoła się rozrastała, dlatego też trzeba było ją rozbudować. Prace nad powiększeniem szkoły rozpoczęły się w 1994r. Dobudowano 11 klasopracowni, bibliotekę z czytelnią, sale sportową do gimnastyki korekcyjnej, kuchnia ze stołówką, oraz pomieszczenia biurowo-administracyjne i gospodarcze. Uroczyste otwarcie nowej części szkoły miało miejsce 9 października 1997r. Przez wszystkie lata budynki szkoły przechodziły niezliczone remonty i wyglądają już nieco inaczej, jednak na czarno-białych i lekko pożółkłych zdjęciach można dostrzec ten sam budynek.
Wracając do rocznicy 70-lecia. Obchody trwały dwa dni. Pierwszego dnia odbyła się oficjalna część uroczystości, uświetniło ją wielu szanownych gości: ksiądz kanonik Leszek Kowalski, kapitan Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu- ksiądz Jarosław Nowak. Wójt Gminy Rudna- Władysław Bigus. Radni Gminy Rudna: Jerzy Stankiewicz, Jarosława Bunkiewicz, Urszula Stefaniszyn, Joanna Bagińska, Bohdan Bubernak, Roman Pastuch, Andrzej Górzny, Robert Rozkosz, Zdzisław Lipiszczak. Henryk Sygnatowicz. Pracownicy Urzędu Gminy w Rudnej: Joanna Herbut – skarbnik gminy Rudna oraz Kamila Mazurek – kierownik referatu promocji, jednocześnie prezesa koła sybiraków w Rudnej, Komendant Komisariatu Policji w Rudnej- Andrzej Dębski i wielu innych.
Przez całą uroczystość mieliśmy okazję przyglądać się dopracowanemu scenariuszowi. Na początku dyrektor wraz z wójtem wręczyli nagrody nauczycielom zasłużonym działalnością na rzecz szkoły. . Wielkim zainteresowaniem cieszyły się występy szkolnego chóru pod kierownictwem Ireneusza Wojdyło oraz taniec w wykonaniu uczniów klasy 2 do melodii “Marsza Radeckiego”. Mieliśmy również okazje posłuchać jak uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej i klasy 3 gimnazjum, wykonują piosenki grając na flażolecie. Zaskoczeniem dla zgromadzonych gości był występ absolwenta klasy akordeonu Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Lubinie, a naszego ucznia – Igora Oleśniewicza.
W drugi dzień odbyła się mniej oficjalna ale równie znakomita część uroczystości. Była bowiem poświęcona absolwentom i wspomnieniom naszej szkoły. Historia szkoły została przedstawiona na tablicy interaktywnej przy pomocy prezentacji. Atrakcją drugiego dnia był występ sióstr Majewskich- Kamili, absolwentki naszej szkoły i Pauliny, uczennicy klasy 8. Niespodzianką było przedstawienie pt. „Marry Poppins”, które wykonali Ci sami ludzie, którzy kilkanaście lat temu jako uczniowie, pod kierownictwem Haliny Kowalowej wystawiali spektakl w szkole. Po kilku latach mieliśmy okazje znów zobaczyć ten świetnie przygotowany występ.

Uroczystości zostały zwieńczone polonezem w wykonaniu uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz 3 klasy gimnazjum. Po apelu goście mogli udać się na wycieczkę po szkole, gdzie zostały ustawione wystawy i prezentacje. W szkolnej auli czekał przygotowany poczęstunek. Wszyscy goście mogli usiąść i powspominać dawne czasy.

Obchody 70-lecia Szkoły w Chobieni przywróciły wspomnienia absolwentom i emerytom oraz z pewnością zapisały się w pamięci obecnych uczniów.

Alicja Stelmasińska

 


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content