FESTIWAL NAUKOWY

Festiwal Naukowy E(x)plory

                W piątek 05 kwietnia b.r. uczniowie klasy 3 Gimnazjum w Chobieni uczestniczyli w Festiwalu Naukowym E(x)plory, który odbył się we Wrocławskim Parku Technologicznym. W ramach festiwalu poznaliśmy 29 projektów stworzonych przez młodych naukowców w wieku 13-20 lat. Były one prezentowane w ramach etapu regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory. Podążając Ścieżkami edukacyjnymi E(x)plory rozwiązywaliśmy zadania, które wciągały w świat nauki i pomogły poznać projekty rówieśników biorących udział w konkursie. Później, aktywnie uczestniczyliśmy w przygotowanych dla nas naukowych atrakcjach. A były to zajęciach z zakresu fizyki i chemii. Wzięliśmy udział w następujących zajęciach:

  • warsztat „Dźwięki”- był prowadzony przez dr Katarzynę Kołacz, rozmawialiśmy o odsłuchach, słyszeniu kostnym, wzmacnianiu dźwięków i budowaliśmy proste urządzenia, m.in. gitarę z balonów.
  • warsztat, „Ciśnienie powietrza”, prowadził mgr inż. Adam Zahler. Mówiliśmy o tym, czym jest ciśnienie, jak się je mierzy, jakie stosujemy jednostki i jakie urządzenia ciśnieniowe ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Prezentowaliśmy też skutki wyrównywania ciśnień, wykonując szereg prostych i ciekawych doświadczeń, m.in. własne poduszkowce.
  • warsztat „Chemiczne światła drogowe” dotyczył wskaźników chemicznych. Prowadziliśmy badania laboratoryjne różnych substancji z wykorzystaniem wskaźnika yamady, oranżu metylowego, fenoloftaleiny i papierków uniwersalnych.
  • Science Show ”Zobaczyć niewidoczne”, podczas którego prezentowano widowiskowe i wybuchowe eksperymenty m.in. z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu.

Udział w festiwalu i możliwość uczenia się przez działanie pozwoliły nam utrwalić wiadomości i umiejętności przed egzaminem gimnazjalnym.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content