WYCIECZKA OŚWIĘCIM, WIELICZKA, ZAKOPANE, KRAKÓW

Wycieczka:  Oświęcim-Wieliczka-Zakopane-Kraków

dla klasy 8 SP  oraz  3  Gimnazjum w Chobieni

W dniach 26-29 maja 2019 roku uczniowie klasy ósmej oraz klasy trzeciej gimnazjum z Chobieni udali się na wycieczkę do kilku miejscowości położonych na południu Polski. Wyjazd opłacony został przez Urząd Gminy w Rudnej, do uczestników należało uiszczenie tylko 10% kosztów wycieczki.

Czterodniowy wyjazd obejmował ważne punkty związane z przeszłością naszego kraju, a także atrakcyjne ze względów turystycznych miejsca. W pierwszym dniu pobytu, od razu po przyjeździe, zwiedzono Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady, gdzie uczestnicy wycieczki zapoznali się z tragiczną przeszłością czasów II wojny światowej. Kolejnym punktem programu wyjazdu było zwiedzenie Kopalni Soli „Wieliczka”. W podziemiach kopalni oglądano atrakcyjne wytwory rąk ludzkich oraz sił natury. Pierwszy dzień zakończył się zakwaterowaniem i odpoczynkiem w Domu Wczasowym „Giewont” w miejscowości Murzasichle, położonej w bezpośredniej bliskości Poronina, a więc blisko Zakopanego.

Drugiego dnia, po śniadaniu, uczestnicy udali się na Bachledówkę, wzgórze położone na wysokości 947 metrów nad poziomem morza. Z niego rozciąga się malowniczy widok na Tatry. Zwiedzono tam również świątynię pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodnik wycieczki w ciekawy sposób zapoznawał tam młodzież z historią działań kurierów tatrzańskich, którzy z narażeniem życia przemierzali szlaki podczas II wojny światowej. Stamtąd udano się Drogą Papieską na Gubałówkę, skąd można podziwiać panoramę gór rozciągających się nad Zakopanem, do którego uczestnicy wycieczki poszli piechotą. W mieście zwiedzono kościół na Krzeptówkach, zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają zasłużeni i znani mieszkańcy okolic. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta był spacer po Krupówkach – miejskim deptaku pełnym atrakcji turystycznych. Wieczór upłynął na odpoczynku w wodach termalnych „Gorącego Potoku” w Szaflarach, gdzie w nasyconej różnorodnymi pierwiastkami wodzie o temperaturze 37°C wszyscy bardzo chętnie się zanurzali.

Trzeci dzień powitał uczestników wycieczki deszczem. Pogoda nie odstraszyła jednak od spaceru Doliną Kościeliską do schroniska Ornak. Po drodze można było kupić sery owcze produkowane zgodnie z utrwaloną tradycją. Kilkugodzinny marsz wyczerpał młodzież, która po południu mogła zregenerować siły w hotelowym basenie.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się pożegnaniem z Tatrami. Autokar pojechał do Krakowa, w którym zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w podziemnym muzeum mieszczącym się pod deptakiem krakowskiego rynku. W interaktywnym muzeum można poznać średniowieczne pozostałości naszej stolicy, fragmenty autentycznych bruków, rekonstrukcje dawnych siedzib.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Wawelu, Katedry z Grobami Królewskimi, Dzwonu Zygmunta. Po obiedzie w restauracji mieszczącej się tuż przy Wzgórzu Wawel, młodzież  ruszyła w drogę powrotną. Bardzo ciekawa i udana wycieczka zakończyła się.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content