UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

„I rok szkolny się zaczyna, do klasy wracamy.

W nowych teczkach, jak co roku, nowe książki mamy.

Wrzesień, wrzesień!

W naszej szkole klasy pełne słońca,

Bo wakacje już niestety dobiegły nam końca”.

         Znów mamy wrzesień, a jeszcze nie tak dawno zebraliśmy się na uroczystym zakończeniu roku szkolnego rozpoczynając wakacje. To był trudny rok, bo realizowany w czasach pandemii. Ale dziś, po dwumiesięcznej przerwie, wypoczęci i pełni zapału rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Kolejny rok nauki, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, poznawania otaczającego nas świata i rozwijania zainteresowań. Mamy nadzieję, że będzie to rok bezpieczny, udany i owocny dla wszystkich.

            Na dzisiejszej Uroczystości Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2021/2022 mieliśmy zaszczyt gościć Panią Marzenę Machałek, Wiceminister Edukacji i Nauki oraz Pana Adriana Wołkowskiego, Wójta Gminy Rudna. Wśród przybyłych gości znaleźli się również duchowni z parafii obwodu szkolnego: Ksiądz Leszek Kowalski i Ksiądz Daniel Biszczanik, Przewodnicząca Rady Gminy Rudna- pani Joanna Bagińska,   Przewodnicząca Rady Rodziców- Pani Marta Kędziora, Pani Anna Badecka- Dyrektor Centrum Kultury Gminy Rudna, Sołtys Sołectwa Chobienia- Pan Stanisław Biadala i oczywiście nasi Rodzice i Przyjaciele Szkoły.

            Niestety był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów. 82 lata temu, 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Nie zapominamy o tych, którzy w tamtym okresie oddali życie za ojczyznę, bronili honoru Polski, wpisali się w karty naszej historii wielkością i sławą. To dzięki nim możemy żyć w pokoju.

            Symbolem polskiej walki we wrześniu 1939 roku stało się Westerplatte, a bohaterzy tych wrześniowych dni, żołnierze z Westerplatte są patronami naszej szkoły. Walczyli z zaciekłością, pomimo przytłaczającej przewagi wroga, okrążeni i osamotnieni odpierali kolejne szturmy. Był to niewątpliwie przykład wspaniałego męstwa i waleczności. Złożyliśmy wyraz hołdu, pamięci i głębokiej wdzięczności bohaterom wojny, których śmierć, przelana krew, poniesione trudy sprawiły, że dziś jesteśmy wolni, minutą ciszy i złożeniem kwiatów pod obeliskiem Bohaterów Westerplatte. W tej podniosłej części uroczystości z wielkim wzruszeniem wysłuchaliśmy pieśni „Dziś idę walczyć mamo” w wykonaniu uczennic klasy siódmej Klaudii Mazur oraz Zuzanny Bachurskiej pod kierownictwem Pana Ireneusza Wojdyły.

            Po tym wyrazie patriotyzmu, głos zabrała Pani Dyrektor, Renata Kucharzów, która życzyła uczniom, aby przez najbliższe miesiące odkrywali radość ze szkolnej nauki i dokonała oficjalnego rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W swoim wystąpieniu odniosła się też do wyjątkowego czasu pandemii i poprosiła uczniów, nauczycieli oraz rodziców o odpowiedzialność i przestrzeganie procedur związanych z nauką w reżimie sanitarnym. Pani Dyrektor zapewniła, że dołożymy wszelkich starań, aby nasza szkoła była dobrym miejscem do nauki, wychowania i opieki, wskazując, że drogą do wymarzonych celów jest sumienność, pracowitość i optymizm.

            W dalszej części uroczystości zabrała głos Pani Minister, Marzena Machałek, która witając się z nami jednocześnie życzyła, aby ten rozpoczynający się rok szkolny zakończył się stacjonarnie. Pani Minister zapewniła też, że polityka oświatowa jest priorytetem dla rządu, który zabezpiecza odpowiednie środki na finansowanie oświaty, szczególnie w okresie pandemii. Mówiąc o tym, że szkoły są przygotowane do sanitarnego reżimu w nowym roku szkolnym, Minister Machałek wskazywała na wagę szczepień ochronnych. Kierując życzenia w stronę całej społeczności szkolnej, Pani Minister skierowała słowa otuchy do pierwszoklasistów, a następnie przekazała im upominki od Ministerstwa Edukacji i Nauki. Szkoła otrzymała też prezent w postaci sprzętu szkolnego, a Wójt Gminy Rudna – najnowsze wydanie Trylogii.

            W podziękowaniu za upominki i ciepłe słowa, pierwszoklasiści Hania i Wojtek Płatek, wręczyli Pani Minister własnoręcznie wykonany obraz, a Pani Dyrektor – bukiet kwiatów.

            Kolejnym prelegentem był gospodarz Gminy Rudna – Pan Adrian Wołkowski, który życzył nam wielu uśmiechów, radości, a przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa, zapewniając jednocześnie, że Gmina Rudna dba o wysoką jakość edukacji poprzez jej odpowiednie finansowanie.

            Po życzeniach i przemówieniach, powitaliśmy się ze szkołą piosenką „Witaj nasza dobra szkoło” w wykonaniu uczniów klas II, a Ola Kołodziej z klasy ósmej w humorystycznym wierszu „Oto szkoła” zapewniła, że w naszej szkole jest świetnie i podała przepis na brak dwójek.

            Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy optymistycznej piosenki o tym, że nasze życie jest wygraną, w wykonaniu zespołu muzycznego pod kierownictwem pana Ireneusza Wojdyło.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content