MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNESCO

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do międzynarodowego projektu, organizowanego z powodu ważnego dla nas wszystkich – nie tylko dzieci – święta.

Jak zapewne wiecie, UNICEF to organizacja, pomagająca wielu ludziom w potrzebie na całym świecie. Jeśli jednak nic wam to nie mówi, możemy przybliżyć wam ten temat zarówno tutaj, jak i prezentacją przygotowaną dla was przez uczniów naszej szkoły – Anię Szmorąg oraz Mateusza Pełesza. Nazwa tego stowarzyszenia to skrót, pochodzący z języka angielskiego – United Nations International Children’s Emergency Fund, czyli Międzynarodowy Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom. Zbiera ona fundusze oraz jedzenie dla ludzi w ciężkiej sytuacji, np.: biednych krajów, części świata zmasakrowanych przez żywioły oraz wygłodzonych dzieci.

Próbujemy uświadomić społeczności, że nie wszystkie dzieci mają takie możliwości jak my. Nie wszystkie mają prawo się uczyć, bawić, jeść oraz pić. Nie powinniśmy ich lekceważyć, a tym bardziej wyśmiewać i poniżać. Z tego powodu został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, obchodzony 20 listopada, jednak w tym roku święto wypadło w sobotę, dlatego obchodziliśmy go 19 listopada, w piątek. I to właśnie dlatego w 1989 r. została ustanowiona Konwencja o Prawach Dziecka, obowiązująca we wszystkich państwach świata poza USA. Są to spisane prawa dziecka w jednym dokumencie, dzięki czemu każdy malec może zdawać sobie sprawę z tego, jakie ma prawa.

19 listopada 2021 r. we wszystkich klasach w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia z wychowawcami na ten temat. Nauczyciele przekazali swoim podopiecznym ważną wiedzę, a nawet przygotowali materiały edukacyjne. “Klasy 1a oraz 3b śpiewały piosenki, oglądały prezentacje, dzięki której lepiej pojęli sens tego niezwykłego dnia i kolorowali kolorowanki” – mówi wychowawczyni klasy 3b, Pani Renata Gurdak. Klasa 1b zapoznała się z prezentacją o tej tematyce oraz rozmawiała ze swoją panią, Jolantą Karpiak, dzięki czemu również uzyskała nowe informacje o tym święcie. Za to klasa 2a, pod przewodnictwem Pani Renaty Próchnickiej, kolorowała tematyczne kolorowanki i rozwiązywała łamigłówki z Internetu.

Tego dnia również wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy mieli za zadanie ubrać się na niebiesko, dzięki czemu udało się zrobić mini “sesję zdjęciową”, czego dokonała uczennica klasy 6b, Julia Tetera.

Ogólnie rzecz biorąc był to bardzo aktywny dzień, który na pewno zapamiętamy na długo.

Maria Czajkowska

https://www.mediafire.com/file/1h8vm82z9km8mhc/mi%25C4%2599dzynarodowy_dzie%25C5%2584_praw_dziecka.mp4/file


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content