KRAKÓW – ZAKOPANE – WIELICZKA

„Poznaj Polskę”- wycieczka Kraków-Zakopane-Wieliczka

W dniach 23-25 maja 2022r. uczniowie klasy 4a, 4b i klasy 7 wyjechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki. W wycieczce realizowanej i finansowanej w ramach Programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” oraz środków Gminy Rudna, wzięło udział 48 uczniów.

W pierwszym dniu wyjazdu odwiedziliśmy  Kraków. Było to niezwykłe spotkanie z historią Polski i jej pięknymi zabytkami. Zwiedzanie rozpoczęło się od Wzgórza Wawel, Katedry z Grobami Królewskimi i Dzwonem Zygmunta. Dalej przeszliśmy nadbrzeżem wiślanym odwiedzając Smoka Wawelskiego. Kolejnymi  miejscami był Pałac Biskupi, Pomnik Papieża i „okno papieskie”, następnie Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza,  pomnik Mikołaja Kopernika i Sukiennice. Później przeszliśmy ul. Floriańską, mijając dom Jana Matejki, następnie za Bramą Floriańską podziwialiśmy barbakan. Ostatnim  odwiedzonym miejscem był Uniwersytet Jagielloński i Collegium Maius. Z Krakowa, zmęczeni i pełni wrażeń, przy pięknej pogodzie  udaliśmy się na nocleg do Zakopanego. Zamieszkaliśmy w „Willi za wodą” skąd podziwialiśmy piękne górskie szczyty Tatr.

Drugi dzień był przepełniony górskimi wędrówkami, podziwianiem pejzaży, historią Zakopanego i okolic oraz tradycjami góralskimi i zabytkami Podhala.  Dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Bachledówce, gdzie usłyszeliśmy historię budowy kościoła, kurierów tatrzańskich oraz związanych z tym miejscem postaci Św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tego wzgórza o wysokości 947 m n.p.m., w samym sercu Podhala,  przeszliśmy Drogą Papieską na Gubałówkę. Po spacerze po Gubałówce zeszliśmy do Zakopanego i rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Odwiedziliśmy Krupówki, kościół na Krzeptówkach, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, zespół skoczni na Krokwi oraz Kaplicę na Jaszczurówce, poznając historię tych miejsc.  Dzień zakończyliśmy relaksem w hotelu  po blisko 14 km wędrówce.

W ostatnim dniu wycieczki, pożegnaliśmy się z Podhalem i wyjechaliśmy w drogę powrotną do domu po drodze odwiedzając Wieliczkę. Tutaj zwiedziliśmy  z przewodnikiem historyczną  Kopalnię Soli, wpisaną na listę zabytków UNESCO, z wykutymi i wyrzeźbionymi w soli podziemnymi korytarzami, komorami, salami i kaplicami. Następnie odwiedziliśmy miasto i podziwialiśmy widoki z Tężni solankowej. Po wykorzystaniu  walorów zdrowotnych tężni  wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Wycieczka była dla nas wielką atrakcją i będzie miłym wspomnieniem. Poznaliśmy historię odwiedzanych miejsc, podziwialiśmy piękne zabytki, usłyszeliśmy ciekawe opowieści i aktywnie, w miłej atmosferze spędziliśmy czas.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content