WYCIECZKA KLAS TRZECICH

Dnia 30 maja uczniowie klas trzecich wyruszyli na dwudniową wycieczkę trasą Gniezno- Biskupin- Malbork- Toruń, która została zorganizowana w ramach projektu Ministerstwa  Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” i środków Gminy Rudna. Wzięło w niej udział 38 uczniów, którzy najpierw odwiedzili pierwszą stolicę Polski – Gniezno. Tam zwiedzali Katedrę na Wzgórzu Lecha, gdzie podziwiali Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys Świętego Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego Świętego oraz dwa gotyckie portale. Ponadto w nawie głównej katedry oglądali kaplice, w których pochowano dawnych metropolitów gnieźnieńskich. Przed katedrą, przy pomniku Bolesława Chrobrego zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Kolejnym punktem wycieczki był Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, gdzie uczniowie mogli poznać dzieje powstania pradawnej osady oraz dowiedzieć się jak wyglądało życie osadników. Niektórzy byli zdziwieni faktem, że ludzie mieszkali w chatach razem ze zwierzętami czy sypiali na prymitywnych łożach wyściełanych sianem. Uczestnicy wycieczki mieli okazję dotknąć narzędzi, którymi posługiwali się przodkowie, a także posłuchać ciekawych opowiadań o zwyczajach i tradycjach panujących w osadzie. Bogaci w wiedzę i nowe doświadczenia oraz pamiątki wyruszyli do Malborka.

Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania zamku w Malborku. Podziwiali mury obronne z bramami i fosami, oglądali dziedzińce zamkowe, weszli do środka Zamku Wysokiego i tam, przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, zgłębiali tajniki życia średniowiecznych zakonników i rycerzy. Niemałe wrażenie zrobił na nich refektarz konwentu ze sklepieniem gotyckim i średniowiecznym ogrzewaniem podłogowym oraz pomieszczenia Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Ostatnim punktem było zwiedzanie Torunia. Przewodnik w interesujący sposób opowiadał o Starym i Nowym Mieście odkrywając m.in. tajemnice średniowiecznych budowniczych i obrońców miasta. Przy Krzywej Wieży, w systemie murów obronnych z XIII wieku, uczniowie mieli okazję naocznie sprawdzić, że zachowanie pionu przy budowie budynku nie jest konieczne, by on stał. Oglądali spichlerze – renesansowy i gotycki, które są uznawane za jedne z najbardziej unikatowych w swoich stylach spichrzy w  Polsce. Kolejnym przystankiem był dom Mikołaja Kopernika i spacer ulicą Szeroką. Po obowiązkowym zakupie toruńskich pierników przeszli na bulwary nadwiślańskie i udali się do autokaru, aby wyruszy w podróż do domu.

Wycieczka przyniosła uczniom dużo radości, poszerzyła ich wiedzę, a wielu z nich umożliwiła przebywanie w miejscach, które do tej pory znali tylko „ze słyszenia”.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content