Aktualności Biblioteka
Harmonogram zwrotu podręczników
13 czerwca poniedziałek
8a – 8:00 – 10:25 (lekcja 1,2,3)
8b – 10:35 – 12:25 (lekcja 4,5)
14 czerwca wtorek
8c – 8:00 – 8:35 (lekcja 1,2)
5b – 9:40 – 11:20 (lekcja 3,4)
5a – 11:40-13:25 (lekcja 5,6)
15 czerwca środa
4a – 8:00 – 9:25 (lekcja 1,2)
4b – 10:35-12:25 (lekcja 4,5)
20 czerwca poniedziałek
6b – 8:00 – 9:35 (lekcja 1,2)
6a – 10:35- 12:25 (lekcja 4,5)
22 czerwca środa
7a – 10:35-12:25 (4,5 lekcja)
- Zwrot podręczników na wyznaczonych lekcjach. Proszę przestrzegać harmonogramów.
- W czasie przerw nie przyjmuję podręczników. Na przerwach załatwiamy wszystkie inne sprawy (zwroty i wypożyczenia książek, obiegówki klas 8, wymiany zagubionych zniszczonych książek itd.)
- Proszę przynosić komplety podręczników.
- Podręczniki będą sprawdzane na miejscu. Uczeń będzie informowany o zniszczeniach.
- Zagubione/zniszczone podręczniki:
- W przypadku podręczników użytkowanych pierwszy rok, rodzic jest zobowiązany odkupić podręcznik.
W przypadku podręczników użytkowanych drugi lub trzeci rok zostanie wystawione wezwanie do zapłaty z ceną pomniejszoną za każdy rok użytkowania.
Kwiecień w bibliotece szkolnej
7 kwietnia rozpoczęła się wiosenna mania kolorowania, która opanowała każdą przerwę. Uczniowie, spędzający czas wolny w bibliotece szkolnej, mieli do wyboru prawie 20 wzorów wiosennych kolorowanek o różnym poziomie trudności. Akcja miała potrwać do końca kwietnia, lecz już po jednym dniu tablica przed biblioteką zapełniła się pracami uczniów. Ponieważ każdy z uczestników chciał, by jego praca była na wystawie, wszyscy bardzo przyłożyli się do jak najstaranniejszego pokolorowania obrazków. Już trzeciego dnia zapełniły się dodatkowe tablice w bibliotece.


W następnym tygodniu Nicola – uczennica klasy 5a – przygotowała kilka ozdób orgiami. Uczniom szczególnie spodobały się zakładki-króliczki, które wielu chciało zabrać ze sobą. W związku z tym od 18 kwietnia organizowane zostały warsztaty orgiami, tak by każdy mógł zrobić swoją własną zakładkę. Podczas wykonywania figurek origami konieczna jest precyzja i cierpliwość. W origami nie ma drogi na skróty, a pośpiech nie popłaca. Dzięki temu każdy, kto uczy się składać figurki z papieru, uczy się także cierpliwości, konsekwencji i dokładności.
Dla uczniów przygotowane były wzory różnorodnych zwierzaków czy postaci z bajek. Na każdej przerwie oraz na lekcjach świetlicowych przychodzili uczniowie, chętni do wykonywania swoich prac. Uczennica klasy 2b- Oliwia- przygotowała na wystawę skaczące papierowe żabki, które również spodobały się wielu dzieciom, przez co musiały one poszerzyć ofertę warsztatów. Co dwa dni dzieci mogły nauczyć się nowego wzoru. Zainteresowanie papierową sztuką jeszcze nie osłabło w naszych uczniach, więc po majówce warsztaty w bibliotece będą kontynuowane.



Pasowanie na czytelnika
W marcu pierwszoklasiści oficjalnie dołączyli do grona czytelników. Pasowanie miało za zadanie przyswoić najmłodszym zasady panujące w bibliotece oraz zachęcić ich do korzystania z biblioteki. Uczniowie sami wymienili praktycznie wszystkie zasady kulturalnego korzystania z biblioteki oraz zasady pracy z książką. Uczniowie złożyli uroczyste przysięgi, pomogli w uporządkowaniu regału, na którym złośliwy chochlik narobił bałaganu oraz bezbłędnie odpowiedzieli na zagadki dotyczące postaci ze znanych baśni i legend. Dzięki Instytutowi Książki, każdy pierwszoklasista otrzymał swój własny egzemplarz książki „moje pierwsze abecadło”.
MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE

Wyniki konkursu z okazji Dnia Pluszowego Misia
Pierwszego grudnia nastąpiło rozdanie nagród dla uczestników obchodów Dnia Pluszowego Misia.
Początkowo do dzieci miały trafić 3 maskotki, jednak ze względu na niesamowite zaangażowanie uczniów, postanowiłam nagrodzić 6 uczniów.
Jako pierwsze swoje nagrody wybierały przedstawicielki klas pierwszych: Hania Płatek i Sandra Bachurska. Uczennice zdobyły najwięcej punktów pośród uczniów klas pierwszych, a dodatkowo kolorowanki wykonały najstaranniej ze wszystkich. Takiej dokładności mogliby pozazdrościć starsi uczniowie.
Zwyciężczynią klas drugich została Oliwia Bogacka.
Klasy trzecie reprezentował Oskar Monkiewicz.
Najwięcej punktów wśród uczniów klas 4 zdobyła Marcelina Zimnoch.
Dodatkową nagrodę dla najbardziej pomocnego uczestnika otrzymała Kaja Radosz. Uczennica pomagała w przygotowaniach drugiego dnia zbaw, kosztem czasu jaki mogła poświęcić na rozwiązywanie zadań. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Gratulacje!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
25 listopada obchodzimy dzień najbardziej znanej i lubianej przez dzieci zabawki: pluszowego misia. Z tej okazji pluszaki opanowały bibliotekę szkolną. Misie, żabki, foki, żyrafy i inne zwierzaki poukrywały się na półkach różnych działów, między książkami.

Misie-zakładki również się ukryły, wystawiając łebki z różnych książek. Każdy uczeń mógł sobie wziąć zakładkę, którą znalazł. Na „długiej” przerwie uczniowie biorący udział w zabawie dostali dodatkowe zadanie polegające na znalezieniu jak największej liczby misiowych uciekinierów. Czy wszystkie 40 zimowych niedźwiadków zostało odnalezionych? Któż to wie…



Na uczniów czekał szereg zadań oczywiście związanych z misiami: kolorowanki, zagadki, rebusy, labirynty, wycinanki, kodowanki, uzupełnianki. Uczniowie chętnie wzięli się do pracy. Na każdej przerwie biblioteka była pełna przyjaciół misia. Uczniowie z zapałem wypełniali kolejne zadania z listy. Informacja o nagrodach dla najwytrwalszych jeszcze bardziej zmotywowała do pracy.



Ponieważ zabawa cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów klas 1-3, świętowanie Dnia Misia przeciągnęło się do piątku. W drugi dzień zabawy, już przed godziną ósmą, pojawiły się pierwsze uczennice gotowe do kontynuowania zadań. Piątek przyciągnął również uczniów klasy 4. Uczennice z klasy 4b zaangażowały się również w pomoc w przygotowaniach, np. dodatkowych zakładek i ukryciu ich w książkach z biblioteki.


W środę nastąpi wręczenie nagród dla:
-zdobywcy największej liczby punktów (najwięcej poprawnie wykonanych zadań),
– dla zawodnika, który przykładał do prac plastycznych największą staranność,
– dla najprzyjaźniejszego ucznia, który pomagał i tłumaczył innym zawodnikom jak rozwiązać zadania.
Każdy przyjaciel pluszowego misia otrzyma pamiątkowy dyplom.
Informacja o zwycięzcach znajdzie się w aktualnościach biblioteki.
Tradycyjnie świętowaniu towarzyszyła tematyczna wystawa książek. Uczniowie mogli zapoznać się ze zwyczajami, występowaniem i gatunkami prawdziwych niedźwiedzi oraz poczytać historię, tych bliższych naszych uczniom, bajkowych misiów. Tablicę przed biblioteką przejął jeden z najbardziej znanych misiów – Kubuś Puchatek, którego cytaty mają wiele odniesień do prawdziwego życia.

WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Szkolny konkurs fotograficzny organizowany przez bibliotekę został zakończony, a zwycięzcy otrzymali już nagrody książkowe oraz maskotki .
Wyniki konkursu wraz ze zwycięskimi zdjęciami znajdują się na stronie głównej szkoły. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wręczenia nagród.
Konkurs miał na celu zachęcenie do czytania oraz przybliżenie tematyki pomocy zwierzętom.
Uczniowie o konkursie mogli usłyszeć w bibliotece, a szczegółowe informacje oraz plakaty znajdowały się na tablicy przed biblioteką oraz na stronie internetowej szkoły.
Na czas trwania konkursu w bibliotece znajdowała się wystawa książek dotyczących:
-ekologii,
– pomocy zwierzętom w zimie,
– gatunków zagrożonych,
– opowiadania o zwierzętach z morałem (np. seria „zaopiekuj się mną” poruszająca temat bezdomności zwierząt, czy seria „Klinika pod Boliłapką” poruszająca temat chorób zwierząt).





ZWROT PODRĘCZNIKÓW
11 czerwca (piątek)
8a: 1 i 2 godzina lekcyjna
8b: 4 i 5 godzina lekcyjna
-14 czerwca (poniedziałek) :
4a : 1 i 2 godzina lekcyjna
4b: 4-5 godzina lekcyjna
15 czerwca (wtorek)
5a: 5-6 godzina lekcyjna
5b: 2-3 godzina lekcyjna
16 czerwca (środa)
7a: 3 i 4 godzina lekcyjna
7b: 5 i 6 godzina lekcyjna
17 czerwca (czwartek):6a: 6 i 7 godzina lekcyjna
7c: 4 i 5 godzina lekcyjna
21 czerwca (poniedziałek): klasy 2a, 2b, 3a
22 czerwca(wtorek): Klasa 1a, 1b i 3b
Proszę o przestrzeganie harmonogramu.
Wychowawców proszę o poinformowanie uczniów w który dzień mają przynieść podręczniki.
W wyznaczony dzień proszę nauczycieli o przysłanie uczniów do biblioteki, najlepiej grupami.
Uczeń składając podręczniki będzie odczytywał numer (sygnaturę) każdego z podręczników.
Zdawanie podręczników tylko kompletami, bez reklamówek.
Uczniowie nie mogą składać podręczników w czasie przerw (przeznaczone są na zwrot i wypożyczenia książek).
Proszę by uczniowie klas II, V i VIII przynosili podręczniki bez okładek.
WYNIKI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH
#1 konkurs plastyczny „Zaczytana Szkoła” dla klas 1-3
Konkurs miał na celu zainteresowanie książkami i propagowanie czytelnictwa poprzez zachęcenie dzieci do twórczego działania w miarę ich możliwości i umiejętności.
Przy ocenie prac brano pod uwagę, zarówno oryginalność i staranność wykonania, jak i samodzielne wykonanie prac przez uczniów.
Zwycięzcą została Ola Edelman z klasy 3B. Komisja była jednomyślna. Ola zaprezentowała oryginalne podejście do tematu oraz starannie wykonała pracę. Ola otrzymała nagrodę książkową.

Czwórka uczniów otrzymała wyróżnienia:
Julia Waleryś klasa 1B
Hanna Waleryś klasa 3B
Jakub Gliński klasa 3B
Amelia Dudzińska 3B
#2 Konkurs na komiks dla klas 4-8
Na konkurs wpłynęły 3 prace, wszystkie techniką rysunku. Ze względu na bardzo wysoki poziom prac, staranność wykonania, dbałość o detale i oryginalną treść, komisja nie była w stanie wyłonić jednego zwycięzcy dlatego wszystkie uczestniczki zajęły pierwsze miejsce. Każdy z nagrodzonych komiksów cechował się starannością wykonania oraz oryginalnym i konsekwentnym stylem graficznym.
Nagrodzone zostały:
Barbara Czajkowska z klasy 4b za komiks pt. „Wielki dylemat”
Antonina Kijewska z klasy 4b za komiks pt. „Wielkodom i Harmidom: Jak zarobić”
Maria Czajkowska z klasy 5b za komiks „Nowe przygody Harrego Pottera”.

Tak prezentowały się nagrodzone komiksy

Gratulacje dla zwycięzców oraz gorące podziękowania dla wszystkich uczestników
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
W ramach realizacji Programu Aktywizacji Czytelniczej „Polubić czytanie” i w związku z Dniem Bibliotekarza w klasach II i III SP w Chobieni odbyły się spotkania ze szkolnym bibliotekarzem panią Kingą Pirus. Rozpoczęły się one od swobodnych wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionych książek. Pani Kinga zwróciła uwagę na rolę bibliotek we współczesnym świecie, na to jak zmieniały się książki oraz wskazała zalety i wady e- booków. Kolejnym punktem spotkania było głośne czytanie przygód Koszmarnego Karolka, który chciał wygrać konkurs czytelniczy, nie czytając ani jednej książki. Dzieci właściwie oceniły zachowanie głównego bohatera, który swoimi pomysłami wywoływał u nich salwy śmiechu. Spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń, wręczeniem kwiatów i drobnych upominków pani Kindze z okazji Dnia Bibliotekarza. Z okazji Dnia Bibliotekarza uczniowie SP w Chobieni składają wszystkim pracownikom bibliotek najlepsze życzenia. Niech praca wśród książek daje Wam moc zadowolenia i satysfakcji. Życzymy, aby pasja czytelnicza i zadowolenie z upowszechniania kultury słowa były ważnym elementem Waszej pracy.












1# Konkurs „zaczytana szkoła”
Zapraszam do udziału w konkursie plastycznym dla klas 1-3 pt. „Zaczytana szkoła”.
Interpretacja tematu oraz technika prac dowolna. Uczeń może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.
Czas: do 1 kwietnia.
Miejsce składania prac: biblioteka szkolna
2 #Konkurs komiksowy
Zadaniem konkursowym jest przygotowanie przez uczniów krótkiego komiksu na dowolny temat.
Dla kogo: klasy 4-8
Czas: do 28 kwietnia
Temat: dowolny
Technika wykonania prac w zakresie: rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej. Komiks nie może przekraczać 4 jednostronnych kartek w formacie A4.
Miejsce składania prac: biblioteka szkolna. Prace będące grafikami komputerowymi można wysyłać na adres: kingapirus@spchobienia.pl lub kingapirus@gmail.com
Informacje dodatkowe:
– Uczeń może oddać tylko jedną pracę wykonaną indywidualnie.
-Każda praca powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko oraz klasę.
– Komiks, nie będący grafiką komputerową, należy dostarczyć w formie papierowej. W przypadku gdy uczeń nie będzie mieć możliwości dostarczenia komiksu na czas, można wysłać skan lub zdjęcie dobrej jakości na adres: kingapirus@spchobienia.pl lub kingapirus@gmail.com
-Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: rysunek i grafika komputerowa.
__________
5 lutego odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, zainteresowanie uczniów czytaniem oraz zapoznanie z zasadami panującymi w bibliotece.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, jak zachowywać się w czytelni. Okazuje się, że pierwszoklasiści doskonale znali zasady, chętnie odpowiadali na zadane pytania. Uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po przeczytaniu Prośby Książki, przyszli czytelnicy, złożyli uroczyste przyrzeczenie. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książki „moje pierwsze abecadło” ufundowane przez Instytut Książki oraz pamiątkowe zakładki do książek. Dodatkowo chętni uczniowie klasy 1a wspólnie z bibliotekarką przeczytali książkę „Kicia Kocia w bibliotece” wskazując przy tym różnice między naszą biblioteką, a tą przedstawioną w książce.

Klasa 1 b po otrzymaniu książek

Klasa 1a podczas ślubowania

Klasa 1 a prezentuje otrzymane książki

Wystawa książek przygotowana specjalnie dla pierwszaków

Na przerwie bibliotekę odwiedziły pierwsze czytelniczki z klas pierwszych