KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

W roku szkolnym 2021/2022 klasy trzecie biorą udział w XIV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jego celem jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko, dary natury oraz do ruchu i aktywnego życia w zgodzie z naturą. Dzięki specjalnie przygotowanym materiałom i scenariuszom lekcji uczniowie wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu. Po zrealizowaniu wymaganych zadań uczniowie otrzymają dyplomy, a szkoła certyfikat potwierdzający przyznanie jej tytułu „ Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Klasy trzecie w ramach realizacji projektu KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY  zrealizowały scenariusz „W lesie. Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze”. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli bajki: „W lesie”, „Rośliny” oraz film: „Jak odczytać wskazówki natury?”. Zapoznali się z listem wilka do Kubusia oraz przeanalizowali zmartwienia wilka, które wypisali na kartkach i wywiesili w swoich klasach. Poznali pojęcie system i ekosystem. Pobawili się w zabawę „Jesteśmy lasem”- każdy z nich został jednym z mieszkańców lasu i analizował rolę danego zwierzęcia w lesie. Następnie ustalili zasady zachowania się w lesie, które zostały zawieszone na tablicy. Podsumowując zajęcia uzupełnili karty pracy i otrzymali odznaki ekoempatii.

„W parku. Dbam o aktywność fizyczną” – to drugi tytuł scenariusza, który klasy trzecie zrealizowały po przystąpieniu do ogólnopolskiego programu „Kubusiowi przyjaciele natury”. Podczas pracy wykonali szereg zadań mi.in. zapoznali się z wiadomością wiewiórki Rudej Kitki, która skłoniła ich do wysunięcia wniosków i podjęcia działań, mających na celu pomóc Kubusiowi w rozwiązaniu problemu, z jakim zmagała się wiewiórka. Ponadto wyjaśniali hasła: „Ruch to zdrowie”, „Sport to zdrowie”, „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Tętnić życiem”. Sprawdzali na własnym ciele tempo pracy serca po wykonywanych ćwiczeniach oraz przed wykonaniem ruchu. Wykonali plakaty, na których przyklejali bądź wypisywali ćwiczenia dotyczące różnych części ciała. Ponadto nauczyli się piosenki „ O tym jak ćwiczymy”, podczas której powtarzali ruchy Kubusia. Obejrzeli także bajkę „Ruch to zdrowie” i „Sport”. Kolejne wyzwanie, którego się podjęli to wykonywanie w domu przez tydzień wybranych przez siebie dowolnych ćwiczeń przez minimum 30 min. Na zakończenie uzupełnili mapę parku i w nagrodę zostali uhonorowani kolejną odznaką Kubusia pt. „Zwinność”. Realizowane zadania dały dzieciom wiele radości oraz przypomniały o tym, że ruch jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka.

Realizację trzeciego scenariusza programu Kubusiowi Przyjaciele Natury pod tytułem „W ogrodzie. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce”, uczniowie klas trzecich rozpoczęli od analizy listu trzmiela oraz przypomnienia wiadomości związanych z zapylaczami i ich rolą w przyrodzie. Udzielali odpowiedzi na pytanie „Skąd się bierze owoc” i porządkowali obrazki w układance logicznej, która sprawdzała poprawność ich odpowiedzi. Rozpoznawali owoce na podstawie opisu i zagadek. Poszerzyli swoją wiedzę na temat witamin oglądając film edukacyjny „Dlaczego potrzebujemy witamin?”, bajkę „Witaminy” oraz wykonując plakaty, na których zaprezentowali produkty z wybraną witaminą i ukazali jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niezwykle przyjemnym akcentem było przygotowywanie sałatek owocowych i ich degustacja. Uczniowie utrwalali wiedzę na temat witamin zawartych w  wykorzystanych owocach.  Wymieniali się swoimi ulubionymi „ sposobami na marchewkę” dzieląc się przepisami na potrawę z tym warzywem. Zajęcia zakończyły się grą „Sokomat”, podczas której uczniowie przygotowywali różne rodzaje soków, którymi częstowali przyjaciół Kubusia i zdobyciem odznaki „Pracowitość”.