Procedury
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 30/21
p.o. Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni
z dnia 27 sierpnia 2021r.
Procedura bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej
im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni od 1 września 2021r.
w okresie pandemii COVID-19
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021r. poz. 1082).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa
i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020r. poz. 1604). - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2021r. poz. 1525).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 maja 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021r. poz. 1519).
- Wytyczne MEiN, MZ, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
od 1 września 2021r.
INFORMACJE OGÓLNE
§ 1.
Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest usystematyzowanie działań pracowników, rodziców oraz dyrekcji w celu zachowania bezpieczeństwa i higienicznych warunków w czasie zajęć organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte od 1 września 2021r.
- W szkole stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
- Niniejsza procedura określa funkcjonowanie szkoły od 1 września 2021r.,
w szczególności działania, które zminimalizują możliwość zakażenia. - Należy mieć na uwadze to, że zastosowanie wszystkich ustalonych środków bezpieczeństwa w Szkole nie pozwoli w 100% wyeliminować ryzyka związanego
z zakażeniem. - Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub www.gov.pl/web/koronawirus/.
- Organizacja i funkcjonowanie szkoły zależy od sytuacji epidemiologicznej występującej na obszarze powiatu lubińskiego – w przypadku gdy rejon ten zostanie zakwalifikowany do „obszaru czerwonego” lub „obszaru żółtego” Dyrektor szkoły wprowadza dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem.
§ 2.
Obowiązki organu prowadzącego
Organ prowadzący szkołę ma obowiązek:
- Pomóc dyrektorowi w stworzeniu i zapewnieniu dzieciom i pracownikom bezpiecznych warunków w opiece nad dziećmi i realizowaniu skierowanych do niego wytycznych.
- Zobligować dyrektora i inspektora BHP do przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa na terenie placówki.
- Ustalić szybki sposób komunikacji z dyrektorem, np. do raportowania o liczbie dzieci lub w sytuacji podejrzenia zakażenia.
- Zabezpieczyć możliwość szybkiego uzupełniania kadry pedagogicznej
w przypadku nieobecności nauczycieli z powodu choroby lub kwarantanny.
§ 3.
Obowiązki dyrektora placówki
- Ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w szkole do wymogów Głównego Inspektora Sanitarnego w związku ze zwiększonym reżimem sanitarnym w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Określa szczegółowy sposób sprawowania opieki, jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci, które będą przebywać w szkole.
- Mając na uwadze warunki organizacyjne, decyduje o podziale uczniów do poszczególnych klas i ustali, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia.
- Zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, przyłbice, płyny dezynfekujące.
- Umieszcza w widocznym miejscu instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek i maski.
- Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki poprzez umieszczenie procedur wraz z załącznikami na stronie szkoły: https://spchobienia.pl/
- Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika (gabinet nr 102G – IZOLATKA) wyposażone w zestaw ochronny: przyłbica, fartuch ochronny, maski, rękawiczki. Jeśli dziecko/pracownik będzie wykazywał objawy typowe dla koronawirusa (gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu) należy postępować zgodnie z procedurami na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia.
- Wprowadza się obowiązek monitoringu codziennych bieżących prac porządkowych na kartach dezynfekcji, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości i bieżącej dezynfekcji ciągów komunikacyjnych, sanitariatów, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników itp. Załącznik nr 1 oraz Załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
- Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
- Dyrektor wyznacza pracownika szkoły, który dokonuje pomiaru temperatury u dziecka termometrem bezdotykowym po uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów prawnych (w przypadku wystąpienia objawów).
§ 4.
Organizacja zajęć
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji, z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły. Przebywanie rodzica/opiekuna prawnego na terenie budynku szkoły możliwe jest tylko w uzasadnionych przypadkach.
- W szkole podczas zajęć lekcyjnych nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – przez uczniów, jak i nauczycieli. Natomiast na terenie szkoły (w miejscach takich jak: teren wokół szkoły, wszystkie szatnie, łazienki, korytarze, klatki schodowe) obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.
- Pracownicy obsługi oraz dyżurujący nauczyciel są odpowiedzialni za koordynowanie sposobu korzystania przez uczniów z szatni tak, aby nie dopuścić do gromadzenia się w niej większych grup uczniów.
- Zajęcia będą się odbywały wyłącznie w wyznaczonych poszczególnym klasom salach, aby wyeliminować ryzyko stykania się ze sobą różnych grup uczniów oraz unikać częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- W przypadku zajęć z podziałem na grupy: języki obce, informatyka, gdzie konieczna jest zmiana sali uczniowie obowiązkowo dezynfekują ręce przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu.
- Nauczyciele dyżurujący na korytarzach zobowiązani są do przestrzegania zasad dystansu społecznego oraz koordynują ruchem uczniów, aby w miarę możliwości unikać gromadzenia się uczniów i zapewnić bezpieczny odstęp między nimi.
- Uczniowie powinni posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć powinny znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce ucznia.
- Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
- Należy poprosić uczniów, by nie przynosili do szkoły zbędnych przedmiotów (nie służących realizacji zajęć).
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Zaleca się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone,
z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. - Nauczyciele powinni poprosić uczniów, by ograniczyli aktywność sprzyjającą bliskiemu kontaktowi między nimi. Należy przypominać o regularnym myciu rąk wodą z mydłem – szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza oraz po skorzystaniu z toalety. Przypominać o ochronie podczas kichania i kaszlu oraz unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Sale, w których organizowane są zajęcia z uczniami, powinny być wietrzone przez nauczyciela sprawującego opiekę nad daną grupą, co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Części wspólne (korytarze) należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
- Nauczyciele usuwają z sal lub uniemożliwiają dostęp do przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
- Wszystkie pomoce dydaktyczne, z których korzystają uczniowie, powinny zostać zabezpieczone a po każdym użyciu zdezynfekowane. Nauczyciel dezynfekuje pomoce dydaktyczne płynem do dezynfekcji powierzchni w rękawiczkach jednorazowych.
- W szkole może być mierzona temperatura ciała za pomocą termometru bezdotykowego. Termometr jest dezynfekowany po każdej grupie uczniów.
- Pomiar temperatury dokonywany jest za zgodą rodziców oraz pracowników. Zgoda wyrażana jest na cały rok szkolny 2021/2022.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- W sprawach niewymagających bezpośredniego kontaktu z wychowawcą, nauczycielami, pracownikami sekretariatu lub dyrekcją rodzice mogą się kontaktować ze szkołą
z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość. - W czasie zagrożenia epidemicznego ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum: (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust
i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko i wyłącznie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
§ 5.
Sala gimnastyczna
- W sali gimnastycznej należy zachować dystans między uczniami.
- W ramach realizacji zajęć wychowania fizycznego, nie przeprowadza się ćwiczeń, gier i zadań kontaktowych, które uniemożliwiają zachowanie dystansu.
- Przedmioty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować usuwa się
z sali gimnastycznej lub zabezpiecza przed dostępem do nich. - Sprzęt sportowy (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywany podczas zajęć, a także podłoga są myte detergentem lub dezynfekowane przez pracowników obsługi, po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. Załącznik nr 3 do niniejszej procedury.
- Nauczyciel wychowania fizycznego na początku roku szkolnego informuje uczniów
o zasadach korzystania z szatni i sali gimnastycznej. - Uczniowie zobowiązani są do stosowania się do regulaminu szatni i sali gimnastycznej.
- Uczniowie po każdych zajęciach w-f zabierają do domu strój do zajęć wychowania fizycznego.
- W szatni przed i po zajęciach wychowania fizycznego może przebywać tylko jedna klasa.
§ 6.
Zajęcia świetlicowe
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej, w godzinach od 6.45 do 15.30.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
- W świetlicy szkolnej (odpowiednio w wykorzystywanych innych salach dydaktycznych) umieszcza się środki do dezynfekcji rąk.
- Dzieci przebywające w świetlicy są zobowiązane każdorazowo po wejściu
do świetlicy do dezynfekcji rąk pod nadzorem opiekuna/ wychowawcy świetlicy. - Podczas przebywania w świetlicy szkolnej zobowiązuje się dzieci oraz opiekunów/ wychowawców do zachowania dystansu.
- Świetlicę należy wietrzyć:
- codziennie rano, przed przyjściem wychowanków;
- nie rzadziej niż co godzinę, w trakcie przebywania dzieci w świetlicy;
- za każdym razem po przeprowadzaniu dezynfekcji sal świetlicowych.
- W przypadku, gdy na świetlicy przebywają grupy mieszane i nie ma możliwości zachowania dystansu, wszyscy wychowawcy, opiekunowie świetlicy oraz uczniowie zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.
- Po każdej grupie, regularnie co godzinę będą dezynfekowane stoliki oraz krzesła.
- Osoba przyprowadzająca lub odbierająca dziecko ze świetlicy, przez domofon zgłasza pracownikowi szkoły cel wizyty oraz imię i nazwisko ucznia. Domofon umieszczony jest przy wejściu od strony parkingu przy hali sportowej. Osoba odbierająca dziecko oczekuje na dziecko w STREFIE DLA RODZICÓW, która wyznaczona jest przed wejściem do budynku szkoły od strony parkingu przy hali sportowej. Rodzice, opiekunowie nie wchodzą na teren budynku szkoły.
§ 7.
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Przy wejściu do biblioteki znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk oraz instrukcja prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Każda osoba wchodząc do biblioteki jest zobowiązana zdezynfekować ręce.
- W bibliotece może przebywać max 2 osoby.
- Do zadań nauczyciela bibliotekarza należy dopilnowanie, aby osoby wchodzące na teren biblioteki dezynfekowały dłonie.
- Biblioteka dostępna jest w godzinach od 8.00 do 14.00.
- Przyjęte od ucznia książki, biblioteka odkłada na 2 dni na wydzielone półki
w odrębnym pomieszczeniu/regale do tego wyznaczonym. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia „kwarantanny”. Po tym okresie książka wraca do użytkowania. - Nie ma możliwości korzystania z woluminów na terenie biblioteki szkolonej.
§ 8.
Zasady organizacji stołówki szkolnej
- Szkoła zapewnia uczniom możliwość skorzystania z obiadów.
- Żywienie prowadzi się w godzinach, w których odbywają się zajęcia w szkole.
- Obiady realizowane są w warunkach higienicznych wymagane przepisami prawa odnoszące się do funkcjonowania żywienia zbiorowego.
- Pracownicy wydający posiłki zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności, a przede wszystkim przestrzegania następujących zasad:
- zapewnienie odpowiedniej odległości stanowisk pracy;
- stosowanie środków ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki) oraz mycie rąk/ używania płynu dezynfekującego;
- regularne czyszczenie powierzchni (blatów, stołów) i sprzętów;
- utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,
w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
Wyznaczony pracownik bloku żywieniowego zobowiązany jest każdorazowo myć
i wyparzać pojemniki zbiorcze oraz czyścić i dezynfekować termoizolacyjne pojemniki transportowe. Zapis wykonanych czynności należy oznaczyć w prowadzonym rejestrze mycia i dezynfekcji.)
- Ze stołówki należy usunąć zbędne dodatki, tj. pojemnik na cukier, wazoniki, pudełko na serwetki.
- Przy każdym stoliku mogą przebywać tylko 2 osoby.
- Dania powinny być wydawane przez osobę do tego wyznaczoną. Zakazuje się nadmiernego poruszania się dzieci w stołówce.
- Po wyjściu każdej grupy po posiłku pracownicy szkoły przeprowadzają czyszczenie blatów stołów, poręczy krzeseł, klamek itp. oraz wietrzą stołówkę.
- Nauczyciel/pracownik szkoły pełniący dyżur na stołówce szkolnej jest zobowiązany:
- pełnić nadzór nad uczniami;
- pilnować, aby uczniowie zachowywali od siebie dystans oraz nie przemieszali się
w nieuzasadniony sposób; - przypilnować, aby uczniowie przed wejściem i po wyjściu ze stołówki dokładnie zdezynfekowali ręce;
§ 9.
Boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw
- Zaleca się korzystanie przez uczniów (także w trakcie przerwy międzylekcyjnej)
z boiska szkolnego oraz placu zabaw pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi. - Boisko sportowe jest przeznaczone do sportowych zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych
o charakterze rekreacyjnym oraz spędzania czasu wolnego przez uczniów szkoły. - Z boiska oraz placu zabaw nie można korzystać w niekorzystnych warunkach atmosferycznych zagrażających zdrowiu i życiu użytkowników, tzn. opadów, silnego wiatru i burzy.
- Z boiska oraz placu zabaw nie można korzystać przy mokrej nawierzchni.
- Z boiska, urządzeń znajdujących się na boisku oraz placu zabaw należy korzystać tak, aby zachować pełne bezpieczeństwo własne i innych uczestników zajęć.
- Na boisku oraz placu zabaw mogą przebywać po dwie grupy przy założeniu,
że zachowany jest między nimi dystans. - Sprzęt na boisku szkolnym oraz urządzenia na placu zabaw wykorzystywany podczas zajęć jest regularnie czyszczony (po zakończonych zajęciach lekcyjnych)
z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości sprzęt zostanie zabezpieczony taśmą przed używaniem. W takim przypadku obowiązuje zakaz korzystania ze sprzętu. - Korzystanie z boiska jest dozwolone tylko przez uczniów uczęszczających
do jednostki. - Korzystanie z boiska szkolnego oraz placu zabaw jest możliwe tylko pod opieką nauczyciela.
- Za bezpieczeństwo na obiektach w czasie trwania planowanych zajęć odpowiadają nauczyciele opiekujący się grupą uczniów.
- Uczniowie zaraz po powrocie z boiska oraz placu zabaw zobowiązane są do mycia rąk, o czym przypomina nauczyciel opiekujący się grupą.
- Uczniowie klas I- III po każdym powrocie z boiska oraz placu zabaw myją ręce pod nadzorem nauczyciela.
§ 10.
Organizacja spotkań oraz narad
- Dyrektor ograniczył do niezbędnego minimum spotkania i narady z Radą Pedagogiczną oraz rodzicami.
- Zebrania z rodzicami przeprowadzane są przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (min. 1,5m).
§ 11.
Zadania i obowiązki rodziców
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są wypełnić i przekazać wychowawcy deklarację rodzica. Załącznik nr 4 do niniejszej procedury.
- Rodzice/opiekunowie prawni nie wchodzą na teren budynku szkoły bez uzasadnionej przyczyny. Podczas przyprowadzania i odbierania dzieci oczekują w wyznaczonej strefie przy wejściu do budynku głównego.
- W uzasadnionych przypadkach rodzice mogą wejść na teren szkoły. Na terenie szkoły rodziców/opiekunów prawnych obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
- Rodzice dzieci klas I- VIII:
- zobowiązani są do przyprowadzania wyłącznie dzieci zdrowych – bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
- zaleca się rodzicom, aby przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły zmierzyły dziecku temperaturę;
- zakazuje się przyprowadzania do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji (w takiej sytuacji wszyscy powinni zostać
w domu);
- w drodze do i ze szkoły rodzice powinni przestrzegać aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej i dawać przykład dzieciom.
- Rodzice powinni przypominać dzieciom zasady higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk woda z mydłem oraz niepodawanie ręki na powitanie) oraz zwracać uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy przynoszą do szkoły własne przedmioty (w tym zabawki), zobowiązani są do dbania o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję wskazanych rzeczy.
- Rodzice powinni kontrolować stan zdrowia swoich dzieci, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów choroby (w szczególności: podniesiona temperatura, kaszel, osłabienie, bóle kostnostawowe) pozostawić dziecko w domu i skontaktować się z lekarzem.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości i chorób zakaźnych dziecka oraz udzielania nauczycielowi wyczerpujących informacji na ten temat.
- Rodzice są zobowiązani do utrzymywania regularnego kontaktu z wychowawcą klasy, za pomocą ustalonych środków komunikacji elektronicznej, w celu zapewnienia bieżącej wymiany informacji dotyczącej ucznia oraz obecnej sytuacji w szkole.
- Rodzice nie powinni upoważniać do odbioru dziecka dziadków i innych osób powyżej 60 roku życia.
§ 12.
Zadania i obowiązki pracowników
Pracownicy zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112
i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
- Każdy pracownik szkoły przy wejściu do budynku zobowiązany jest zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji i myć ręce zgodnie z instrukcjami prawidłowej dezynfekcji i mycia rąk wywieszonymi w szkole.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi są zobowiązani do ograniczania kontaktów z uczniami oraz nauczycielami.
- Każdy pracownik zobowiązany jest do zachowania dystansu społecznego, wynoszącego min. 1,5 m., między sobą, w każdej przestrzeni szkoły.
- Zabronione jest przebywanie pracowników wskazujących objawy chorobowe sugerujących infekcję dróg oddechowych na terenie jednostki.
- Każdy pracownik zobowiązany jest do stosowania się do „dekalogu” GIS
(w pracy oraz po zakończeniu obowiązków służbowych): - Często myj ręce.
- Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni.
- Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
- Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe.
- Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
- Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.
- Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
- Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.
- Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.
§ 13.
Pracownicy pedagogiczni
- Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele pracują wg harmonogramu ustalonego przez Dyrektora.
- Nauczyciel zobowiązany jest do:
- Wyjaśnienia uczniom, jakie obowiązują w szkole zasady i dlaczego zostały wprowadzone. Nauczyciel, w szczególności klas I – III zobowiązany jest przekazać informacje w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, a nie lęku.
- Wietrzenia sali co najmniej raz na godzinę.
- Zwracania uwagi na częste i regularne mycie rąk wodą z mydłem.
W przypadku trudności w klasach I – III nauczyciel pomaga w tych czynnościach.
- Sprawdzania warunków do prowadzenia zajęć – dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dotyczącymi. BHP.
- Dbania o to, by dzieci i uczniowie zachowywały dystans społeczny.
- Ustalenie z rodzicami skutecznych sposobów komunikacji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
- Przekazywania rodzicom informacji o samopoczuciu dziecka lub zauważonych zmianach w zachowaniu w czasie pobytu w szkole.
§ 14.
Pracownicy niepedagogiczni
- Stanowiska pracy pracowników administracyjnych zorganizowane są
z uwzględnieniem wymaganego dystansu społecznego pomiędzy pracownikami. - Pracownicy administracji zobowiązani są do przyjmowania petentów z zachowaniem odpowiedniej odległości.
- Zabrania się pracownikom nadmiernego poruszania się po jednostce. Przemieszanie się jest dozwolone tylko w uzasadnionym przypadku.
§ 15.
Pracownicy obsługi
- Za utrzymanie czystości w jednostce odpowiedzialni są pracownicy, którym w zakresie obowiązków przydzielone zostały do sprzątania określone pomieszczenia szkolne.
- Dyrektor zapewnia sprzęt do prac porządkowych oraz środki czyszczące i myjące niezbędne do wykonywania prac porządkowych.
- Podstawową zasadą stosowaną przez pracowników podczas wykonywania prac porządkowych powinno być utrzymanie czystości pomieszczeń i sterylności powierzchni, z których korzystają dzieci i pracownicy, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno – higienicznych, w tym dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Pomieszczenia, ciągi komunikacyjne (schody i korytarze) oraz powierzchnie dotykowe należy regularnie, co najmniej 2 razy dziennie, oczyszczać, używając wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego. Należy myć i dokładnie odkażać każdego dnia:
- biurka;
- drzwi;
- poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków (po każdej grupie);
- klamki;
- włączniki światła;
- poręcze i uchwyty;
- używane prze dzieci przedmioty.
- Środki chemiczne służące do mycia i dezynfekcji powinny być stosowane zgodnie
z wytycznymi i zaleceniami podanymi przez producenta znajdującymi się na opakowaniu środka do dezynfekcji. W szczególności należy przestrzegać zasad związanych z czasem niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażenia na wdychanie oparów służących do dezynfekcji. - Podczas prac porządkowych pracownik zobowiązany jest stosować zalecane środki ochrony indywidualnej, przestrzegać zasad higieny oraz zachowywać reguły ostrożności: do procesu dezynfekcji stosować rękawice ochronne , nie dotykać twarzy rękami w rękawiczkach, nie zakładać ponownie uprzednio zdjętych rękawic jednorazowych, podczas dezynfekcji stosować ręczniki papierowe, które po przetarciu trzeba od razu wyrzucić, nie używać tych samych ściereczek w różnych pomieszczeniach (kuchnia, łazienka, WC).
- Dezynfekowanie powierzchni za pomocą środków dezynfekcyjnych powinno być skuteczne i wymaga prawidłowego ich stosowania:
- usunięcia wodą zanieczyszczeń przed dezynfekcją;
- naniesienia na powierzchnię odpowiedniej ilości preparatu niczego nie pomijając;
- przestrzegania zalecanego czasu zastosowania, pozostawienia preparatu wskazany przez producenta okres.
9. Podczas sprzątania wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
10. Sprzęt i środki służące do utrzymania czystości powinny być przechowywane
w zamkniętych szafkach. Po zakończonej pracy pracownik powinien:
- umieścić sprzęt i środki chemiczne w wyznaczonym do ich przechowywania miejscu,
- zabezpieczyć miejsce przed dostępem do niego innych osób i dzieci,
- oznaczyć w prowadzonym rejestrze miejsce i czas przeprowadzanej dezynfekcji. Pracownicy odpowiedzialni za sprzątanie zobowiązani są usunąć z sal, przedmioty
i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.
§ 16.
Zawieszenie zajęć
- Na podstawie § 18 ust. 2a Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny
w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach Dyrektor za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. - Zgoda i opinia, o których mowa odpowiednio w ust. 1 mogą być wydane także ustnie, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. W takim przypadku treść zgody lub opinii utrwalona jest przez Dyrektora w formie protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób.
- W przypadku zawieszenia zajęć na czas oznaczony Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni wydaje stosowne zarządzenie, wskazujące na okres zawieszenia.
- W związku z zawieszeniem zajęć Dyrektor Szkoły wdraża jeden z wariantów kształcenia:
- organizować jednocześnie zajęcia w formie tradycyjnej na terenie jednostki oraz
w formie kształcenia na odległość (WARIANT MIESZANY – HYBRYDOWY); - organizować zajęcia w formie kształcenia na odległość, zgodnie z zarządzeniem Dyrektora o zawieszeniu funkcjonowania szkoły i prowadzenia kształcenia na odległość (WARIANT ZDALNY).
- W przypadku prowadzenia kształcenia w wariancie hybrydowym lub zdalnym Dyrektor Szkoły dokonuje weryfikacji i aktualizacji procedur określających zasady kształcenia na odległość.
- Dyrektor Szkoły może wprowadzać zmiany w organizacji funkcjonowania Szkoły oraz zasad przebywania zgodnie z wprowadzanymi zaleceniami dotyczącymi reżimu sanitarnego, w szczególności w przypadku objęcia danego powiatu strefą, w której wprowadza się obostrzenia (np. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej).
§ 17.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM
- Każdy pracownik Szkoły, który zauważy u dziecka, pracownika lub innej osoby przebywającej na terenie placówki objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem niezwłocznie informuje dyrektora szkoły bądź osobę upoważnioną.
- Wobec osoby, u której ujawniono objawy choroby: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśniowe należy zastosować następujące działania:
- odizolować podejrzanego o zachorowanie od reszty społeczności szkolnej
- w przypadku chorego ucznia:
– zapewnić minimum 2 metry odległości od innych osób;
– natychmiast poinformować jego rodziców/opiekunów prawnych w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły;
- niezwłocznie poinformować o zdarzeniu stację sanitarno-epidemiologiczną
i postępować zgodnie z jej zaleceniami;- otoczyć opieką chorego – wskazana przez dyrektora lub wicedyrektora osoba;
- przekazać choremu maseczkę (lub zastępcze środki ochrony) w celu ograniczenia aerolizacji patogenów podczas kaszlu, kichania, rozmowy;
- zabezpieczyć wskazanego do opieki nad chorym na terenie szkoły w środki ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki jednorazowe lub zastępcze środki ochrony);
- środki ochrony osobistej powinny stosować wszystkie osoby udzielające pomocy osobom zgłaszającym występowanie objawów chorobowych;
- maseczki i rękawiczki po zdjęciu powinny zostać wyrzucone do oznaczonego pojemnika na zużyte maseczki, rękawiczki.
- dezynfekcja izolatki oraz powierzchni, z którymi chory miał kontakt.
- Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubinie
ul. 1-go Maja 15
59-300 Lubin
tel. 76 846-67-00
76 846-67-01
601-158-632
- Dyrektor szkoły podejmuje dalsze kroki profilaktyczne w uzgodnieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym i stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem dyrektor szkoły informuje organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
- W przypadku zaistnienia różnych innych nieprzewidzianych zdarzeń dyrektor informuje organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
- Rodzice/prawni opiekunowie ucznia, u którego zaobserwowano objawy chorobowe informowani są zgodnie z zasadami przyjętymi w placówce.
- Każdy pracownik szkoły, który zauważy u siebie objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
§ 18.
Postanowienia końcowe
- Procedura obowiązuje w szkole od dnia 1 września 2021r. do czasu odwołania.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do ich stosowania i przestrzegania.
- W razie pojawienia się nowych zasad i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa,
w jednostce na bieżąco będą podejmowane odpowiednie działania. - Z dniem 1 września 2021r. traci moc „Procedura bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni od 1 września 2020r.
w okresie pandemii COVID-19” wprowadzona Zarządzeniem nr 31/20 z dnia
27 sierpnia 2021r. oraz wszystkie aktualizacje do w/w procedury.
Załącznik nr 1do Procedury bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte
w Chobieni od 1 września 2021r. w okresie pandemii COVID-19
Rejestr mycia i dezynfekowania pomieszczeń
Ustala się, że dokonywanie czynności mycia i dezynfekcji będzie przebiegało wg następującego harmonogramu:
Lp. | Rodzaj powierzchni, sprzętu | Sposób mycia dezynfekcji | Częstotliwość | Osoby odpowiedzialne |
1 | Ciągi komunikacyjne, podłoga korytarz, jadalnia | Woda z detergentem/ Płyn dezynfekujący | 2 razy dziennie | prac. obsługi prac. kuchni |
2 | Klamki, kontakty, poręcze, biurka | Płyn dezynfekujący | Min.2 razy dziennie Przy drzwiach wejściowych po każdej wchodzącej osobie | prac. obsługi prac. kuchni |
3 | Blaty, oparcia krzeseł | Płyn dezynfekujący | 2 razy dziennie | prac. obsługi |
4 | Zastawa stołowa, sztućce | Detergent i wyparzanie w 600C | Po każdym posiłku | prac. kuchni |
5 | Jadalnia | Woda z detergentem/ Płyn dezynfekujący | Po każdym posiłku | prac. kuchni |
6 | Sanitariaty | Środki myjące Płyn dezynfekujący | 3 x dziennie | prac. obsługi |
7 | Sprzęt gimnastyczny | Płyn dezynfekujący | Po każdorazowym skorzystaniu przez grupę uczniów | prac. obsługi |
8 | Sprzęt sportowy | Płyn dezynfekujący | Po każdorazowym skorzystaniu przez grupę dzieci | prac. obsługi |
9 | Kuchnia: blaty robocze, noże, deski do krojenia, zastawa stołowa, sztućce, chochle, garnki, artykuły żywnościowe w opakowaniach | Środki bakteriobójcze i detergenty Płyn dezynfekujący | Po każdorazowym skorzystaniu | prac. kuchni |
10 | Biblioteka | Płyn dezynfekujący | Po każdorazowym skorzystaniu przez grupę uczniów | prac. biblioteki |
11 | Sprzęt na boisku szkolnym oraz urządzenia na placu zabaw | Woda z detergentem/ Płyn dezynfekujący | 2 razy dziennie | prac. obsługi |
Załącznik nr 2 do Procedury bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte
w Chobieni od 1 września 2021r. w okresie pandemii COVID-19
Monitorowanie prac porządkowych – mycie i dezynfekcja
Data i godzina | Rodzaj dezynfekowanego pomieszczenia zgodnie z rejestrem w zał. nr 1 | Podpis osoby wykonującej czynność |
Załącznik nr 3 do Procedury bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte
w Chobieni od 1 września 2021r. w okresie pandemii COVID-19
REJESTR MYCIA I DEZYNFEKCJI
SPRZĘTU SPORTOWEGO
- Rejestr dotyczy mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego: piłek, materacy, ławeczek
i drabinek sportowych, obręczy, pachołków, bramek piłkarskich itp. - Ustala się częstotliwość mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego po każdej grupie, która korzystała ze sprzętu sportowego.
- Przebieg czynności myjących i dezynfekcyjnych wpisuje się według załącznika do niniejszej instrukcji.
- Osoby wykonujące czynności mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego – pracownicy obsługi.
Czyszczenie i dezynfekcja sprzętu sportowego
Data i godzina | Rodzaj dezynfekowanego sprzętu | Podpis osoby wykonującej czynność |
Załącznik nr 4 do Procedury bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte
w Chobieni od 1 września 2021r. w okresie pandemii COVID-19
Chobienia, dn. ………………………
DEKLARACJA RODZICA
Imię i nazwisko dziecka, klasa ………………………………………………………………………
Ja niżej podpisana/podpisany
………………………………………………………………………………………………………
oświadczam, że:
1. Zapoznałem/łam się z treścią „Procedur bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni od 1 września 2021. w okresie pandemii COVID-19”.
2. Zobowiązuję się do przestrzegania „Procedur bezpieczeństwa funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni od 1 września 2021r. w okresie pandemii COVID-19” związanych z reżimem sanitarnym przede wszystkim: wysyłania/przyprowadzania do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała oraz natychmiastowego odebrania dziecka ze szkoły (max. 45 min.) w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w szkole.
Przyjmuję do wiadomości i akceptuje, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do szkoły i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych
3. Deklaruję pełne zastosowanie się do wytycznych MEiN, GIS i MZ oraz wyrażam zgodę na realizowanie tych zaleceń przez szkołę, co może wiązać się z ograniczeniami pobytu i opieki nad dzieckiem oraz innymi restrykcjami, a także podporządkowanie się poleceniom dyrekcji i nauczycieli w tym zakresie.
4. Uczeń jest/nie jest (niewłaściwe skreślić) uczulony/a na wszelkie środki dezynfekujące.
Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała w razie zaobserwowania niepokojących objawów zdrowotnych w czasie pobytu w szkole u mojego dziecka.
Podaję mój aktualny numer telefonu, który bezwzględnie będzie odpowiadał na połączenia przychodzące: ………………………………………………………………………………………………
Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu.
…………………………………
(podpis rodzica/opiekuna prawnego)