e-Biblioteka
Przypomnienie
Nauczyciel bibliotekarz pełni dyżury online w dotychczasowych godzinach pracy. Książki można zamawiać kontaktując się przez dziennik elektroniczny (Kinga Pirus), platformę Teams lub maila (kingapirus@gmail.com.
Poniżej strony z darmowymi ebookami:
_____________________________________
Dzisiaj propozycja od Teatru Współczesnego w Warszawie. „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy czytane i interpretowane przez znanych polskich aktorów.
_____________________________________
Dla tych co lubią puzzle:
Propozycja zarówno dla młodszych jak i dla starszych. Można wybrać obrazek do układania, liczbę elementów oraz stworzyć swoje własne puzzle z dowolnej grafiki czy zdjęcia.
_____________________________________
Narysuj swojego świętego Mikołaja wraz z rysownikiem ze Studia Filmów Rysunkowych.
__________
Barbórka to obchodzone w dniu 4 grudnia święto górnicze. Ten dzień to okazja do tego, by dostrzec i docenić ciężką i niebezpieczną pracę górników. Jest to także święto osób pracujących w przemyśle wydobywczym innych paliw kopalnych oraz geologów. Patronką tych grup zawodowych jest św. Barbara, której imienniczki obchodzą w dniu 4 grudnia także swoje święto.
Zapraszam do obejrzenia spotkania Bolka i Lolka z górnikami
Warto też przedstawić patronkę górników, św. Barbarę
Według legendy, święta Barbara urodziła się w Nikomedii, na terenie obecnej Turcji w III wieku naszej ery. Była córką bogatego i wpływowego kupca, poganina, który za wszelką cenę chciał uchronić ją przed chrześcijaństwem. Barbara jednak potajemnie uczestniczyła w spotkaniach niewielkiej grupki chrześcijan. W związku z tym, ojciec wybudował warowną wieżę, w której uwięził Barbarę. Kontaktować mogli się z nią jedynie nauczyciele.
Jeden z nich – chrześcijanin – nawrócił Barbarę. W tajemnicy przed rodzicami przyjęła chrzest, wyrzekając się dotychczasowych bogów i bogactw ojca. Postanowiła ponadto poświęcić się Chrystusowi, żyjąc w dozgonnej czystości.
Wzbudziło to gniew jej ojca, który zakazał córce praktykowania nowej religii. Groźby, znęcanie psychiczne oraz dotkliwe kary na nic się zdały. Po pewnym czasie Barbara wydana została władzom i skazana na śmierć przez ścięcie mieczem.
__________
Jak wiadomo skarpetki lubią „znikać” pojedynczo. Co zrobić ze skarpetką która zgubiła parę?
Z okazji dnia białych skarpetek proponuję samodzielne wykonanie skarpetkowej pacynki.
Będziesz potrzebować:
- skarpetkę
- guziki lub flamastry (pacynkowe oczy przyszywamy lub malujemy)
- igłę,
- nitkę,
- różne kolory włóczki,
- nożyczki,
- klej,
- kawałki materiałów – najlepiej kolorowych
Wykonanie pacynki jest proste, jej wygląd zależy od Was i Waszej wyobraźni. Jeżeli jednak szukacie drobnej pomocy, poniżej szybki filmik instruktarzowy. Na poniższym kanale można znaleźć również instrukcję trudniejszych pacynek, np. przypominających Kermita.
__________
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem. Nikt z nas nie ma przecież nic przeciwko celebrowaniu okoliczności, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.
A może czas uszyć misia własnoręcznie (lub z niewielką pomocą)?
Do uszycia misia będą potrzebne:
– materiał (polar, gruba dzianina np. ze starych dresów, aksamit itd.)
– mały kawałek filcu (ewentualnie innej tkaniny) na buzię misia
– kolejny kawałek filcu na nosek i oczy (możesz go zastąpić guzikami i koralikami lub po prostu wyhaftować nos i oczy)
– nici (może być również mulina lub kordonek do haftowania) i igła (opcjonalnie również maszyna do szycia, ale niekoniecznie)
– wypychadło, którym wypchasz misia (np. wypełnienie z poduszki, skrawki tkanin, ocieplina, zwykłej waty nie polecamy, bo misia nie będzie można wyprać w razie potrzeby)
– nożyczki i miękki ołówek lub mazak
_ szablon misia
Wydruku szablon i wytnij go. Odrysuj szablon misia na podwójnie złożonym kawałku materiału. Rysuj na lewej stronie materiału. Wytnij przód i tył misia zachowując ok. 6-8 milimetrowy margines na szycie. Z filcu wytnij owal na buzię misia oraz oczy i nosek (chyba, że je wyhaftujesz lub naszyjesz z guzika i koralików – wówczas nie wycinaj)
Na buzi kontrastowym kolorem nici (najlepsza byłaby mulina) wyhaftuj coś w rodzaju kotwiczki czyli uśmiech misia. Następnie naszyj nosek. Naszyj buzię oraz oczy na przód misia.
Złóż przód i tył misia ze sobą tak, by miś był jakby na lewą stronę. Zeszyj misia pozostawiając ok. 3 cm otwór na boku nogi.
Przewlecz misia na prawą stronę i wypchaj go wypychadłem. Na koniec zaszyj nogę.
Powitaj misia na tym świecie i nadaj mu imię!
Więcej pomysłów (np. miś ze starej rękawiczki) i misiowych szablonów znajdziesz tutaj: https://pl.pinterest.com/ekokalendarz/dzie%C5%84-pluszowego-misia/
__________
DZIEŃ MYSZKI MIKI
18 listopada swoje święto ma Myszka Miki. W 1928 r. wymyślił ją Wolt Disney. Pewnego dnia w domu w Kansas City na biurko Disneya wskoczyła mała mysz. Animator polubił ją i doszedł do wniosku, że mogłaby zostać bohaterem jego kreskówek. Pozwolił jej żyć w klatce, obserwując ją i przenosząc wiele jej zachowań na papier. Dla rysunkowej myszki wybrał imię Mortimer, jednak za namową żony Lilly, której imię to wydawało się zbyt poważne, postanowił nazwać ją Miki. Czy wiedzieliście, że myszka Miki ma aż 92 lata?
Lubisz kolorowanki?
http://www.supercoloring.com/pl/node/492992 – na tej stronie znajdziesz do wydruku kolorowanki z Myszką Miki oraz jej przyjaciółmi. Nie masz drukarki? To nie problem, ponieważ możesz kolorować online.
A może masz pomysł na nową przygodę Myszki Miki? Spróbuj stworzyć swój własny komiks.
http://www.supercoloring.com/pl/lekcje-rysunku/jak-narysowac-myszke-mickey – w razie trudności tutaj w 8 krokach wytłumaczone jest jak rysować dzisiejszego solenizanta.
__________
Śledztwo w bibliotece
Dzisiaj premiera “Śledztwa w bibliotece – wirtualnego escape roomu”! Fantastyczna gra pełna zagadek i łamigłówek. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” cieszy się w naszej bibliotece szkolnej sporym powodzeniem, więc młodych detektywów nie brakuje. Zapraszam do zabawy zarówno starszych jak i młodszych (przy niewielkiej pomocy rodzica, starszego brata czy siostry).
http://www.bppragapd.pl/n,sledztwo-w-bibliotece-wirtualny-escape-room
__________
Darmowy ebook
Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie. W książce w sposób jasny i zrozumiały dla najmłodszych znajdziemy odpowiedzi na pytania czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
Dla starszych i młodszych polecam portal: https://pisupisu.pl/
Na portalu można wykonać test z wybranej lektury zanim będzie omawiana z nauczycielem. Można również przetestować swoją znajomość zasad ortografii, składni czy podszlifować umiejętność czytania ze zrozumieniem.
__________
PROPOZYCJE DLA NAJMŁODSZYCH
Dzisiaj proponuję dwie strony z darmowymi audiobookami dla najmłodszych:
Dostęp do portalu nie wymaga rejestracji.
Na stronie można odsłuchać 3 darmowe bajki:
„Białośnieżka” Bolesław Londyński
„Czapka Niewidka” Mieczysław Rościszewski
„Grześ Niedorajda” Kazimierz Gliński
By uzyskać dostęp do pozostałych bajek niezbędne jest założenie konta. Można również odnaleźć kanał bajkowisko na platformie YouTube gdzie audiobooki umieszczone są za darmo.
HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
Poniedziałek 7:50-13:30
Wtorek 7:50 – 13:55
Środa 7:50 – 14:00
Czwartek 7:45-15:00
Piątek 7:50 – 12:40
PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19
Na czas trwania pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa wprowadzone zostają nowe zasady, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby korzystające z biblioteki szkolnej.
WYTYCZNE I REKOMENDACJE INSTYTUCJI NADRZĘDNYCH
Szczegółowe rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczą organizacji pracy wszystkich typów bibliotek, również bibliotek szkolnych w zakresie ich dotyczącym, dostępne są pod poniższymi linkami: www.gov.pl/web/rozwoj/biblioteki , www.bn.org.pl/ , https://gis.gov.pl/
- Biblioteka szkolna nie prowadzi wypożyczeń książek od 25 maja do odwołania. Nie ma dostępu do czytelni i komputerów. Można jedynie zwracać książki i podręczniki wg ustalonego harmonogramu.
- Podręczniki do biblioteki zwracają uczniowie lub rodzice uczniów od 8 do 25 czerwca. Pozostałe książki można zwracać od 1 czerwca.
- Zwracane przez uczniów książki lub podręczniki powinny być zapakowane w torebki foliowe (reklamówki) i opisane na zewnątrz: (imię, nazwisko, klasa). Uczniowie zobowiązani są przygotować komplet podręczników przed zwrotem do biblioteki (wyjąć zbędne kartki, usunąć zapisy ołówkiem, usunąć naklejki i okładki, podkleić uszkodzenia).
- Wszystkie przyjęte od uczniów zbiory będą poddane trzydniowej kwarantannie. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokona oceny stanu technicznego zwróconych książek i podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.
- Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach oraz zdezynfekować ręce przy wejściu do szkoły. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk.
- Stanowisko przyjmowania zwrotów znajduje się przy drzwiach wejściowych do biblioteki. Zwracane książki należy włożyć do specjalnie w tym celu przygotowanych i oznakowanych skrzynek i kartonów.
- Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres email: bchobienia@wp.plw celu kierowania zapytań o zwroty książek i podręczników lub wyjaśnienia wątpliwości.
Harmonogram konsultacji z nauczycielem bibliotekarzem (zwroty książek i podręczników):
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00 z dwoma przerwami technicznymi na dezynfekcję: 9.15-9.30 i 10.45-11.00.
__________
Szanowni Rodzice uczniów klas IV-VI!
Być może już Państwo wiedzą od wychowawców lub nauczycieli matematyki, że przygotowałam do
wypożyczenia drugie części podręczników do matematyki. Można je odebrać w sekretariacie szkoły w
dowolnym wybranym przez siebie momencie. Zapraszam
__________
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku.
Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat
rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), okres, w którym biblioteki wszystkich
typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację
okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów. W naszej
bibliotece w poprzednich latach też odbywały się imprezy czytelnicze z okazji tego
święta. Teraz sytuacja jest inna, ale by zupełnie nie przeszło bez echa – mam dla Was
propozycję krótkiego konkursu: „Lubię czytać książki…”, „Nie lubię czytać
książek…”. Proszę o uzasadnienie dosłownie w kilku zdaniach, bo nie chcę Was
nadmiernie obciążać. Czekam na Wasze prace pod adresem, który tu już wcześniej
podawałam: bibliotekazsp.chobienia@wp.pl. Zapraszam do udziału.
__________
Dzisiaj jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Proponuję Wam link związany z tym świętem:
https://panimonia.pl/2020/04/22/dzien-ksiazki-film-inspiracje-karty-pracy, który w zwięzłej formie
przybliży Wam to święto i jego ideę. Znajdziecie tam również ciekawe karty pracy związane z książką.
I jeszcze plakat promujący to święto stworzony przez p. Joannę Rymczuk z Forum Bibliotekarzy:
__________
Witajcie po świątecznej przerwie. Dowiedziałam się, że macie problem z dotarciem do lektury
„Szatan z siódmej klasy”. Przejrzałam dostępne darmowe strony z legalnymi lekturami i wygląda na
to, że tylko przez aplikację Empik Premium możecie dotrzeć do e-booka przez 60 dni bezpłatnie. Oto
link przygotowany przez Bibliotekę w Szkole: https://www.biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-
Darmowe-ksiazki-w-internecie. Tam znajdziecie instrukcję, jak skorzystać z promocji. Drugi link:
https://www.legimi.pl/ebook-szatan-z-siodmej-klasy-kornel-makuszynski,b126293.html. Tutaj
możecie bezpłatnie korzystać prze 14 dni. Powodzenia!
__________
Drodzy czytelnicy, z okazji zbliżających się świąt chciałabym Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia – przede wszystkim zdrowia i spokoju.
Jeśli znajdziecie czas, to mam dla Was pomysł na kolejne ciekawe gry: https://www.specjalni.pl/2020/03/gry-planszowe-do-wydrukowania.html
W ogóle strona: https://www.specjalni.pl/ jest interesująca i pojawia się na niej dużo kreatywnych propozycji.
__________
Drodzy czytelnicy, już niedługo święta i zasłużona przerwa w Waszym zdalnym uczeniu się. Pogoda jest piękna, a my mamy to szczęście, że możemy wyjść do własnego ogródka. Ale gdybyście chcieli pobawić się kreatywnie w domu, to mam dla Was nietypowo typową propozycję: grę w „państwa-miast”. Rozśmieszyłam Was? Ale wierzcie, że ta gra naprawdę daje mnóstwo ciekawych możliwości, a dodatkową zaletą jest fakt, że możecie w nią zdalnie grać ze znajomymi, z którymi nie widujecie się bezpośrednio. Przykłady: „wszystkie chwyty dozwolone” – kto najszybciej znajdzie wszystkie rozwiązania, ale jednocześnie na hasło „sprawdzam!”, potrafi podać źródło swojej wiedzy. Inny pomysł: wybieramy najśmieszniejszą, najdziwniejszą, najbardziej zakręconą nazwę. Albo sami wymyślamy różne nazwy, a wygrywa ten, kto się popisał największą kreatywnością i wyobraźnią.
A tu macie link do strony, z której można wydrukować bezpłatne wersje popularnych „planszówek”: https://print-and-play.asmodee.fun/pl/
A skoro to strona biblioteki, to mam dla Was 2 ciekawe plakaty o książce i bibliotece:
__________
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia,
w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).
W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek oraz zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.
Również 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Pani Maria Radosz przygotowała dla Was informacje na ten temat: plakat
I jeszcze ciekawe święta, które czekają nas w kwietniu (źródło: Forum Bibliotekarzy)
__________
Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach.
Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.
Przesyłam kilka ciekawych linków z tej okazji:
Ciekawostki na temat święta:
I coś na temat Teatru Kamishibai – czym jest i jak go stworzyć:
https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai
Kilka bajek opowiedzianych techniką Teatru Kamishibai:
https://www.youtube.com/watch?v=zIwTYvI1KMw
https://www.youtube.com/watch?v=O-U_DIiOvSs
https://www.youtube.com/watch?v=uKnLH_ijGqo
https://www.youtube.com/watch?v=XbC1YxiPrVw
Gorąco polecam – zajrzyjcie w wolnej chwili. Świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym w czasie weekendu.
I jeszcze dwa pomysły od Wydawnictwa GREG dla młodszych dzieci (i nie tylko): https://pliki.greg.pl/Wirusowy_Alarm.
https://pliki.greg.pl/Zagadki_i_malowanki.
__________
Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować zabawę dla całej rodziny pt. „Co czytali moi bliscy (mama, tato, babcia, dziadek i inni), gdy byli w moim wieku?” Na pewno się okaże, że niektóre tytuły są ponadczasowe i były interesujące dla Waszych bliskich dorosłych, a teraz podobają się Wam. Inne tytuły, inni autorzy mogą Wam już nic nie mówić, a dorośli się kiedyś zaczytywali w tych książkach. Moją ulubioną książką z dzieciństwa są „Dzieci z Bullerbyn”. Zapraszam was do dzielenia się ze mną i innymi ulubionymi tytułami „Waszych” dorosłych. Można tutaj: bibliotekazsp.chobienia@wp.pl, można w formie komentarza na fb albo jako wiadomość na dzienniku. Zapraszam do wspólnej zabawy!
I jeszcze link do bajek czytanych przez ich autorkę panią Gabrielę Kotas: https://www.youtube.com/watch?v=oTQFXUOBrZY&feature= Ta nosi tytuł: „Lekcje przyjaźni”, ale są też już dostępne kolejne. Warto
__________
Kolejna porcja przydatnych linków: https://lektury.gov.pl/
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy_do_pobrania/
https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-rodzicow/aktualnosci-rodzice/muzyka-jest-dla-wszystkich/
Nadal zapraszam na stronę biblioteki na facebooku, bo staram się ciągle znajdować dla Was coś
interesującego.
I jeszcze propozycja zabawy w naukę bez nauki. Wybierzcie sobie co dzień jakieś ciekawe słowo,
którego znaczenia nie rozumiecie albo które jest dziwne, czy śmieszne, czy z innego powodu zwróciło
Waszą uwagę. Znajdźcie w internetowych słownikach jego znaczenie, a potem spróbujcie ułożyć z
nim jakieś zdanie – najlepiej śmieszne albo bez sensu. Nie gwarantuję, że dzięki temu zapamiętacie
znaczenie wszystkich słów, ale niektóre na pewno bez wysiłku utrwalą się w Waszej pamięci.
Powodzenia!
__________
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!
Ze względu na sytuację, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy i niemożność kontaktu osobistego z racji
kwarantanny, proponuję wizyty w zakładce: Biblioteka, gdzie co kilka dni postaram się zamieścić
interesujące sposoby spędzenia czasu wolnego z książką i nie tylko, podać przydatne linki, zachęcić do
wspólnego czytania i wspólnej zabawy.
Chciałabym Wam zaproponować, drodzy uczniowie, abyście wzięli udział w konkursie „ W mojej
biblioteczce”. Wybierzcie książkę, którą lubicie, którą chcielibyście polecić innym, która Waszym
zdaniem jest godna rozpropagowania. Młodsi uczniowie z klas I-III proszeni są o wykonanie pięknej
strony tytułowej wybranej książki, natomiast starsi (klasy IV-VIII) o krótką recenzję. Wasze prace będę
zbierała w bibliotece po powrocie do szkoły.
Chciałabym Was również zaprosić na stronę biblioteki na facebooku:
https://www.facebook.com/biblioteka.zsp.3 Udostępniam tam różne pomysły na spędzenie wolnego
czasu, linki do ciekawych stron i aplikacji oraz to co może Wam pomóc w nauce na odległość.
Młodszym uczniom i ich rodzicom proponuję wizytę na stronie: https://czytamsobie.pl/ Dzieci
bardzo lubią książeczki z tej serii, sporo ich wypożyczyły do domu, a na stronie można znaleźć dużo
pomysłów na zajęcia na kanwie tych opowiadań. Są też znaczki, zakładki, malowanki i jeszcze dużo
innych atrakcji. Polecam!
Starszym uczniom, którzy nie zdążyli wypożyczyć lektur z biblioteki, bądź chcą sobie przypomnieć
treść dawniej czytanych, np. przed egzaminem albo też po prostu poczytać, polecam stronę:
https://wolnelektury.pl/ Naprawdę warto!
Tyle na początek. Pomysłów mam jeszcze sporo, więc do zobaczenia wkrótce. I trzymajcie się
zdrowo!
__________
Biblioteka – Szkolne Centrum Informacji
Motto: „Kiedy masz wątpliwości, idź do biblioteki!” – Joanne K. Rowling
Ex-libris:
e-mail: bibliotekazsp.chobienia@wp.pl
sieć: http://www.facebook.com/biblioteka.zsp.3
nk.pl: Biblioteka ZSP w Chobieni
Bibliotekę prowadzi: mgr Teresa Elżbieta Kapuścińska – nauczyciel dyplomowany
Lokal: 2 połączone pomieszczenia, w których znajdują się wypożyczalnia i czytelnia z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z dostępem do czterech komputerów i urządzenia wielofunkcyjnego.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 7.50 – 13.20
Wtorek: 7.50 – 15.00
Środa: 7.50 – 12.20 i 13.20 – 14.10
Czwartek: 7.50 – 13.20 i 14.10 – 15.00
Piątek: 7.50 – 13.20
Zasoby:
W bibliotece trwa komputeryzacja zbiorów w programie MOL Optivum.
Zbiory biblioteczne, to ponad 9 tys. woluminów, w tym:
– księgozbiór podręczny udostępniany w czytelni (encyklopedie, słowniki, inne źródła informacji bezpośredniej)
– lektury
– literatura piękna dla dzieci i młodzieży
– beletrystyka polska i obca
– literatura popularnonaukowa
– literatura pedagogiczna dla nauczycieli i rodziców
– zbiory specjalne, w tym kasety, płyty DVD, programy multimedialne
– czasopisma
Biblioteka działa w oparciu o:
– statut szkoły
– roczny plan pracy
– regulamin
– autorski program czytelniczy
Najważniejsze zadania biblioteki:
– pomoc przy szukaniu, selekcjonowaniu i wykorzystaniu informacji
– pomoc w wyborach czytelniczych
– pomoc w samokształceniu
– kształtowanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi
– kształtowanie i rozwijanie zainteresowań oraz naturalnej ciekawości świata
– kształtowanie umiejętności odbioru wartości kultury
– wspomaganie nauczycieli w pracy dydaktycznej i wychowawczej poprzez wybór materiałów do zajęć
– wspomaganie nauczycieli uczących się i dokształcających
– współpraca z nauczycielami, rodzicami, biblioteką publiczną CHOK, Lubińskim Kołem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego
W bibliotece działa Koło Przyjaciół Biblioteki i zespół łączników klas. Biblioteka bierze również udział w ogólnopolskiej akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”.