Zaczytana Szkoła

3 marca w naszej świetlicy, z okazji Dnia Pisarza, uczniowie klas 3a i 3b zapoznali się ze szczegółami zawodów związanych z drogą książki: od pomysłu do czytelnika. Uczniowie zagłębili się w tajniki pracy m.in.: bibliotekarza, drukarza, pisarza, księgarza.

Uczniowie pracowali w grupach.

Każdy zespół otrzymał  kartki ludzi związanych z książką(pisarz, wydawca, edytor, korektor, grafik, drukarz, księgarz, bibliotekarz, czytelnik).  Zadaniem uczniów było ułożenie „drogi książki”.

To zadanie nie sprawiło trzecioklasistom większych trudności.

Kolejnym zadaniem grup było dopasowanie zagadnień do zawodów (na karteczkach były czynności, zdjęcia, rysunki, narzędzia pracy itp.). IMG_20210303_100038_1

Zespół, który skończył zadanie, dyskutował z jednym z obecnych nauczycieli biblioteki i świetlicy. Uczniowie upewniali się czy wykonali zadanie poprawnie, mówili o trudnościach jakie napotkali w dopasowaniu poszczególnych czynności do danego zawodu. Wspólnie wyjaśniano niezrozumiałe dla uczniów słowa.

Następnie każdy uczeń wybierał  jeden z zawodów i tworzył ilustrację. Uczniowie z tej samej grupy nie mogli zilustrować powtarzających się zawodów. Najszybsi uczniowie wykonali po dwie prace

Po zajęciach, w bibliotece szkolnej, utworzona została „droga książki – od autora do czytelnika” składająca się z ilustracji dzieci.