WYCIECZKA KLAS 3 SP

Sprawozdanie z wycieczki

Gniezno – Biskupin – Trójmiasto – Malbork

W dniach 12-14 czerwca 2019 r. klasa 3 a i 3 b wraz z wychowawcami oraz panią pedagog wybrała się na trzydniową wycieczkę do  Gniezna – Biskupina – Trójmiasta i Malborka. Wyjazd opłacony został przez Urząd Gminy w Rudnej, uczniowie dopłacali tylko 10% kosztów wycieczki.

Pierwszego dnia udaliśmy się do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Zobaczyliśmy rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkańców. Dowiedzieliśmy  się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Kolejną atrakcją była wizyta w Parku Dinozaurów w Rogowie. Zobaczyliśmy tam wierne repliki pradawnych kolosów, niektórzy też z bliska przywitali się z nimi.

Następnego dnia realizację programu wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania Gdyni. Spacerowaliśmy po Skwerze Kościuszki. Tam mogliśmy podziwiać niszczyciel ORP ”Błyskawica”. Jest to jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed II wojną światową. Wielkie wrażenie zrobił także na nas zacumowany obok żaglowiec „Dar Pomorza”. Zwiedzanie Daru Pomorza zaczęliśmy się od międzypokładu, gdzie w czasie rejsów mieszkali praktykanci. Obecnie na międzypokładzie można poznać historię statku przedstawioną
na planszach z fotografiami i mapami. Zgromadzono tutaj również pamiątki z przeszłości statku. Byliśmy też w maszynowni, obejrzeliśmy wszystkie urządzenia, między innymi silnik, zespoły prądotwórcze, pompy, sprężarki i inne urządzenia. Oglądaliśmy również pomieszczenia oficerskie. Tu w jednej z kabin zgromadzono pamiątki z domu Karola Borchardta – pisarza-marynisty i marynarza, który w latach 1938-39 służył na Darze Pomorza jako starszy oficer. Na tym poziomie znajduje się ponadto udostępniony dla zwiedzających salon komendanta statku, w skład którego wchodził niegdyś salon z pentrą, sypialnia
z łazienką oraz kabina armatorska. W salonie zgromadzone zostały pamiątki i nagrody związane z Darem Pomorza. Widzieliśmy też kuchnię, gdzie przygotowywano posiłki. Zwiedzanie zakończyliśmy się na pokładzie dziobówki, gdzie znajduje się m.in. „Dzwon Zwycięstwa”, który jednostka otrzymała po Operacji „Żagiel 72”.

Potem pojechaliśmy do Sopotu i spacerowaliśmy po najdłuższym drewnianym molo
w Europie.

Dzień zakończyliśmy spacerem  po gdańskiej  Starówce,  gdzie zobaczyliśmy m.in. Dwór Artusa, Długie Pobrzeże z Żurawiem, pomnik Neptuna, Bramę Królewską.

Trzeciego dnia podziwialiśmy Zamek Krzyżacki w Malborku. Był rzeczywiście ogromny, pełen wielkich komnat i mrocznych zakamarków. Łatwo było się tam zgubić.
W zamku obejrzeliśmy zbroje, jakie nosili Krzyżacy i broń, jaką się posługiwali. Widzieliśmy też wyposażenie kuchni, spichlerz i skarbiec zakonny oraz średniowieczną toaletę. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali swoje ogromne zamczysko.

Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie pierwszej stolicy Polski- Gniezna.
Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, słuchaliśmy historii o życiu
i śmierci św. Wojciecha i zobaczyliśmy trumnę, w której są złożone jego relikwie. Następnie spacerowaliśmy po mieście i odnajdowaliśmy pomniki królów Polski.

Wyjazd  ten sprawił nam wielką przyjemność.  Zobaczyliśmy sporo ciekawych miejsc, wiele się nauczyliśmy i zrobiliśmy mnóstwo pięknych zdjęć.


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content